Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

02. novembra 2015

Bolí vás niečo? Vypnite to



Ľudia môžu byť odolnejší voči bolesti vďaka zmenám štruktúry mozgu. To predstavuje nádej pre ľudí, ktorí trpia chronickými bolesťami.



Zdieľať
« Bolí vás niečo? Vypnite to

Nový výskum zvýšil možnosť vytvorenia účinnejšej liečby pre ľudí, ktorí trpia chronickou bolesťou. Vedci zistili, že ľudia s bolestivou artritídou majú v mozgu viac receptorov, ktoré reagujú na zmiernenie bolesti opiátmi. Viac receptorov znamená, že telo je odolnejšie voči bolesti. Ide teda o prírodný liek tela pomocou endorfínov a k tomu predpísaných opiátov, ako je morfín.


 

Opiátové receptory


Odborníci sa domnievajú, že ak sa im podarí zistiť, ako telo zvyšuje počet opiátových receptorov, dokážeme lepšie znášať aj bolesť z únavy. Niektorí ľudia sa lepšie vyrovnávajú s dlhodobo silnými bolesťami, čo vedie vedcov k tomu, aby vyšetrili, ktoré mechanizmy na zvládanie bolesti fungujú.

Tím z The University of Manchester zistil, že čím viac opiátových receptorov jedinec má, tým lepšie je schopný odolávať bolesti. Aby to otestovali, zahriali kožu pacientov laserom a merali, koľko bolesti by mohli vydržať. Potom sledovali snímky ich mozgov a rátali opiátové receptory.

Zistili, že pacienti s artritídou, ktorí trpeli silnou bolesťou, mali viac opiátových receptorov. Profesor Anthony Jones, riaditeľ manchesterského konzorcia, pre dailymail.co.uk povedal: „Je to veľmi vzrušujúce, pretože to zmení spôsob, akým premýšľame o chronickej bolesti. Ide skôr o negatívny a rezignovaný pohľad na chronickú bolesť. Táto štúdia ukazuje, že aj keď sme fyziologicky zraniteľní, celý systém je flexibilný v odolnosti voči bolesti.“

 

Nový spôsob liečby?


Je teda možné, že malými zmenami sa bude dať uľahčiť stav pri bolestivých diagnózach. Mohlo by ísť o jednoduché riešenie vďaka inteligentným molekulám a bez liekov. Pomohlo by to aj pri cvičení, kde by sa zvýšila výdrž a zmenšili sa bolesti po veľkom fyzickom výkone. Cvičenie totiž tiež aktivuje prirodzený systém na opiáty v mozgu. A s vyšším výkonom by sa teda mohlo zvýšiť aj množstvo takýchto receptorov.

Doktor Christopher Brown z univerzity v Manchestri povedal: „Aj keď mechanizmy týchto adaptačných zmien sú neznáme, snažíme sa hľadať spôsob, ako sa prirodzene zvyšuje odolnosť voči bolesti, bez vedľajších účinkov, spojených s mnohými liekmi proti bolesti.“ Opiátové receptory boli prvýkrát objavené v mozgu v roku 1973. Od tej doby bolo zistené, že majú niekoľko rôznych podtypov s rôznymi rolami.»


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ako vidia úžasné miesta na zemi vtáky? Vyrazí vám to dych
<< predchádzajúci článok
SuperStar 2015: Po prvom finálovom kole opúšťa Daniel Křížka