Návrh na zrušenie "Gándhího" osemročného internátneho gymnázia v Lučenci považuje podpredseda vlády Dušan Čaplovič za neseriózny. Tvrdí, že jeho zrušenie je v rozpore so zákonom. Návrh na ...
BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Návrh na zrušenie "Gándhího" osemročného internátneho gymnázia v Lučenci považuje podpredseda vlády Dušan Čaplovič za neseriózny. Tvrdí, že jeho zrušenie je v rozpore so zákonom. Návrh na zrušenie ktorejkoľvek školy predkladá zriaďovateľ rok predtým, pretože na to sa treba pripraviť, uviedol dnes pre agentúru SITA. "Zdá sa mi, že je to šité príliš horúcou ihlou," dodal. Dušan Čaplovič je proti zrušeniu tohto gymnázia. Momentálne spolu s ministrom školstva Jánom Mikolajom hľadá riešenie, ako gymnázium zachrániť. Uviedol, že jednou z možností, ako to spraviť, je zaradiť gymnázium pod ministerstvo školstva. V takom prípade by sa podľa Čaploviča škola stala celoslovenskou inštitúciou pre sociálne slabšie deti. Myslelo by sa na rómske deti, ale mohli by ju navštevovať aj deti nerómskeho pôvodu. Ako ďalej uviedol, jeho veľkým záujmom je zistiť, akým spôsobom sa škola zadlžila a ako bude dlh terajší zriaďovateľ odstraňovať.
Podľa Dušana Čaploviča sa o krízu v osemročnom gymnáziu postaral predovšetkým predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Murgaš, ktorý pred rokom vyhlásil, že gymnázium treba presťahovať zo Zvolena do Lučenca. Tvrdil vtedy, že to bude ekonomicky výhodné. Kým zvolenské gymnázium navštevovalo asi 80 žiakov, do Lučenca sa z nich presunulo už iba 43. Myslím, že to bolo cielené, aby sa škola zlikvidovala, aby ju mohli zatvoriť, uviedol Čaplovič.
„Gándhího“ gymnázium pre nadané rómske deti z celého Slovenska vzniklo v roku 2004 vo Zvolene na základe projektu Zvýšenie kvalifikačného potenciálu a vytvorenie aktívneho edukačného prostredia pre talentované rómske deti a deti zo znevýhodneného prostredia. Počas vlaňajších letných prázdnin sa presťahovalo do Lučenca. Aktuálny školský rok toto gymnázium začínalo so 70 žiakmi, odvtedy viacerí odišli späť do pôvodných škôl. Gymnáziu totiž chýbali prostriedky na prevádzku a na stravu, ubytovanie a cestovné pre žiakov, ktorých rodiny si nemôžu dovoliť uhrádzať to. Počas prvých troch rokov škola hradila žiakom ubytovanie, cestovné a stravné vďaka prostriedkom z Európskeho sociálneho fondu. Podporovaný projekt sa však skončil 31. decembra 2006 a z normatívov tieto položky nemožno hradiť.
SITA