Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2017

Bojíte sa nežiaducej interakcie liekov? Táto aplikácia vám pomôže



Pacienti by čoskoro mali dostať možnosť overiť si, či sú kombinácie liekov, ktoré užívajú, bezpečné. Užívanie viacerých druhov liekov súčasne môže v niektorých ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 10. marca (TASR) - Pacienti by čoskoro mali dostať možnosť overiť si, či sú kombinácie liekov, ktoré užívajú, bezpečné. Užívanie viacerých druhov liekov súčasne môže v niektorých prípadoch spôsobiť zdravotné ťažkosti. Slovenská lekárnická komora (SLeK) preto pripravila projekt zameraný na identifikáciu nežiaducich rizikových interakcií liekov. V súčasnosti finišuje na jeho prípravách.


"Projekt poskytne pacientom možnosť rýchleho a laicky zrozumiteľného vyhodnotenia rizika užívanej kombinácie liekov prostredníctvom webovej aplikácie, ktorá pri vyššom klinickom riziku ponúka možnosť konzultácie u lekárnikov zapojených do projektu. Podobné projekty doposiaľ poskytovali informácie iba zdravotným poisťovniam či lekárom," hovorí prezident SleK Ondrej Sukeľ. Komora chce tak do zodpovednosti za liečbu zapojiť aj pacientov.

Aplikácia bude pacientom a lekárnikom dostupná bezplatne. Slovenská lekárnická komora tiež pripraví sériu vzdelávacích podujatí ukončených certifikátom, na ktorých sa zapojení lekárnici vyškolia v najnovších poznatkoch o liekových interakciách. Zároveň sprístupní aplikáciu študentom a pedagógom Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského pre vedecké a pedagogické účely.

"Sme radi, že aj týmto spôsobom môžeme ako stavovská organizácia prispieť k oslavám 65. výročia založenia Farmaceutickej fakulty a symbolicky tak vyjadriť vďaku za vzdelanie tisícok slovenských lekárnikov," dodal Sukeľ, ktorý je sám jej absolventom.

Pozitívnym prínosom aplikácie bude okrem identifikácie najčastejších rizikových kombinácií liekov poukázanie na neefektívnu terapiu, či možné duplicity a z týchto údajov vyplývajúce návrhy na efektívnejšie využívanie verejných zdrojov. Zahraničné skúsenosti poukazujú na pozitívny vplyv zapojenia farmaceutov do hodnotenia farmakoterapie jednak na výsledky pacientov, ako aj na zníženie nákladov na lieky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do misie OSN na Cypre odchádza 82 slovenských vojakov
<< predchádzajúci článok
Z bratislavského letiska sa od júna dostanete do bulharskej Sofie