Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. marca 2013

Boj proti psom pokračuje, poslanci nezakázali žiadne plemeno



Rezort pôdohospodárstva návrhom reaguje na nedávnu sériu útokov psov, ktoré spôsobili vážne zranenia alebo dokonca aj smrť človeka. Žiadne plemeno tak napokon nebude na Slovensku ...



Zdieľať
pes BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) - Rezort pôdohospodárstva návrhom reaguje na nedávnu sériu útokov psov, ktoré spôsobili vážne zranenia alebo dokonca aj smrť človeka.


Žiadne plemeno tak napokon nebude na Slovensku nežiaduce, o čom sa tiež pôvodne uvažovalo - malo to platiť pre bandogov a pitbulteriérov.

Držať alebo vodiť nebezpečného psa, respektíve psa zo spomínaného zoznamu bude môcť len ten, kto je odborne spôsobilý na ovládanie psa, teda má doklad o úspešnom absolvovaní kynologického výcviku. Podmienky držania 14 psích plemien sa sprísnia. Vyplýva to z novely zákona, ktorou sa upravujú niektoré podmienky držania psov. Poslanci ju dnes posunuli do druhého čítania.
Zoznam plemien psov so sprísneným držaním

Pitbulteriér, bandog, stredoázijský ovčiak, kaukazský ovčiak, juhoruský ovčiak, americký staffordshirský teriér, šarplaninac, tornjak, brazílska fila, tosa inu, kangal, americký buldog, boerboel a moskovský strážny pes.


Pes je majetkom

Sprísnené pravidlá majú platiť aj pre nebezpečné psy iných plemien, ak už pohrýzli človeka alebo iné zviera.

Právnu normu v rozprave kritizovali opoziční poslanci, podľa nich bude v praxi ťažko vykonateľná a prinesie viac škôd ako úžitku. Návrh podľa opozície zároveň zavádza šikanu a buzeráciu.

Predložená novela je podľa predsedu Slovenského klubu ázijských a ruských ovčiakov Milana Poláka protiústavná.

„Pes je podľa našej legislatívy vnímaný ako majetok, nie je vnímaný ako živý tvor. Ústava zaručuje, že na základe majetku nemôže byť niekto znevýhodňovaný,“ zdôraznil Polák.

Zákon, ktorý je postavený na zozname plemien, problematiku agresívnych psov podľa Poláka vôbec nevyrieši. Drvivú väčšinu útokov majú totiž na svedomí krížence a psy bez preukazu pôvodu. „Zákon v takejto podobe postihne len organizovanú kynológiu. Tu prechádzajú povahy psov testami, zákon teda nerieši vôbec nič. Sme pripravení napadnúť ho na ústavnom súde,“ uviedol.


Chybou je registrácia

Aj podľa Slobody zvierat v novele zákona o podmienkach držania psov stále chýbajú niektoré zásadné veci. Chýba napríklad povinnosť registrácie všetkých chovov, ktorých účelom je rozmnožovanie psov, a to nielen tých s preukazom pôvodu, ale aj krížencov.

"To dáva voľné ruky množiteľom agresívnych krížencov tzv. bojových plemien a ich využívanie na zápasy, nekontrolovateľný čierny obchod s nimi a zníženú ochranu okolia i zvierat samotných, pretože kríženci sú vyňatí aj z odseku o tzv. sprísnenom držaní," uviedla Romana Březinová, inšpektorka SZ. Podľa nej sú výsledkom tisícky čiernych množiteľských staníc, v ktorých zvieratá trpia v zlých podmienkach s minimálnou veterinárnou starostlivosťou, a nepostihnuteľní množitelia zameriavajúci sa na kríženie jedincov na zápasy.

Podľa Březinovej riešiť útoky psov cez selekciu niektorých plemien, a to plemien výlučne s preukazom pôvodu, nevyrieši skutočný problém. "Všetky útoky tzv. nebezpečných psov, medializované v roku 2012, spáchali psy bez preukazu pôvodu, čiže krížence," vysvetlila.

Ak sa prijme zákon tak, ako je navrhnutý, bude podľa Březinovej postihovať len slušných a poctivých chovateľov s preukazom pôvodu, avšak úplne obíde neregistrovaných množiteľov, ktorí krížia a množia agresívne jedince, aby dosiahli čo najzúrivejšie šteňatá, a aj ich vychovávajú k agresívnemu správaniu s cieľom využiť ich na zápasy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusi objavili kráter, ktorý zrejme vznikol dopadom meteoritu
<< predchádzajúci článok
Briti bojujú proti kríze, znížia daň na pivo