Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

06. augusta 2016

Bohatá história obce Nové Sady sa začala písať už v praveku



Pohľad na obec Nové Sady, ktorá leží na západnom Slovensku, v severozápadnej časti Nitrianskeho kraja. Rozkladá sa po obidvoch stranách stredného toku potoka Radošinka medzi krajským mestom Nitra, Hlohovcom, Piešťanmi a Topoľčanmi. ...



Zdieľať
Pohľad na obec Nové Sady, ktorá leží na západnom Slovensku, v severozápadnej časti Nitrianskeho kraja. Rozkladá sa po obidvoch stranách stredného toku potoka Radošinka medzi krajským mestom Nitra, Hlohovcom, Piešťanmi a Topoľčanmi. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 
Nové Sady 6. augusta (TASR) – Obec Nové Sady leží na západnom Slovensku, v severozápadnej časti Nitrianskeho kraja. Rozkladá sa po obidvoch stranách potoka Radošinka, na jeho strednom toku, medzi krajským mestom Nitra, Hlohovcom, Piešťanmi a Topoľčanmi. História obce siaha hlboko do praveku. Dolina v okolí potoka Radošinka sem prilákala prvých poľnohospodárov už v neolite, teda v mladšej dobe kamennej.


Z obdobia praveku je známy predovšetkým nález rondelu v časti Sila a kostrové nálezy takzvanej lengyelskej kultúry s depotom kamenných perál. Osídlenie obce neskôr pokračovalo aj v dobe bronzovej a železnej. Nálezy keramiky potvrdzujú osídlenie obce a jej okolia aj v dobre rímskej a slovanskej.
 
Na snímke renesančný kaštieľ v Nových Sadoch. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 


Prvá písomná zmienka o obci je datovaná do roku 1156, kedy bola známa pod menom Kürth, pretože patrila šľachtickému rodu Kürthovcov. Neskôr sa v listinách spomína pod menom Assakurt, podľa šľachtického rodu Assovcov. V priebehu 16. storočia sa obec stala majetkom Ferdinanda I. Habsburského, ktorý ju dal zemepánovi Jozefovi Ghýczymu. V obci sa tak začalo tristoročné pôsobenie rodiny Ghýczy, pochádzajúcej zo stolice Veszprém z obce Ghicz. Ako pripomína starostka Nových Sadov Silvia Halvoníková, dodnes po nich zostal kaštieľ, ktorý dnes patrí obci a funguje ako múzeum. Postavenie Ghýczyovcov v obci začalo postupne slabnúť v 19. storočí. V tom čase Nové Sady postihli tri vlny cholerovej epidémie, ktoré si vyžiadali 48 obetí.
 
Na snímke socha Ježiša Krista v obci Nové Sady. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 


Dejiny Nových Sadov v 20. storočí boli poznačené dvomi svetovými vojnami. Predovšetkým tá druhá sa tvrdo zapísala do života silnej židovskej komunity, ktorá žila v dedine niekoľko storočí. Novosadskí židia patrili väčšinou k zámožnejšej vrstve obchodníkov a remeselníkov, našli sa však medzi nimi aj chudobní ľudia. V roku 1941 už museli byť povinne označení židovskou hviezdou. Počas noci z 8. na 9. augusta 1942 bola väčšina židovského obyvateľstva prevezená príslušníkmi SS na vozoch do Nitry a odtiaľ vlakom do koncentračných táborov. Dnes ich niekdajšiu prítomnosť v Nových Sadoch pripomína iba židovský cintorín. „My sme ho vyčistili od rôznych kríkov a starých stromov. Rozprávali sme sa so zástupcami židovskej obce, či by nebolo možné tie pomníky trošku krajšie uložiť, ale ich tradícia hovorí, že s náhrobnými kameňmi by sa nemalo hýbať, takže rešpektujeme túto požiadavku a zabezpečujeme aspoň kosenie, aby bol cintorín čistý,“ hovorí starostka.
 
Na snímke neorománsky rímskokatolícky Kostol svätého Štefana Kráľa v Nových Sadoch. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 


Ako pripomína, po 2. svetovej vojne nastáva postupný rozvoj obce. Po regulácii potoka dochádza k budovaniu vodovodu a rekonštrukcii a výstavbe ciest. Stavia sa škola aj ihrisko. Začiatkom 90. rokov sa podarilo dokončiť plynofikáciu obce. Dnes majú Nové Sady 1311 obyvateľov a záujem o výstavbu rodinných domov tu stále rastie. V dedine funguje základná i materská škola. Žiaci sa môžu vzdelávať aj v súkromnej základnej umeleckej škole. V obci fungujú viaceré spoločenské a kultúrne organizácie. Občania môžu využívať služby pošty, zdravotného strediska, knižnice a ďalších inštitúcií. Tento rok si v Nových Sadoch pripomenú 860. výročie prvej písomnej zmienky o obci.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovenských pieskoch 2016 obdivujú návštevníci vojenskú techniku
<< predchádzajúci článok
Splav Hornádu ponúka zážitky začiatočníkom i skúseným vodákom