Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. mája 2015

Boehner: Musíme schváliť zákon o ukončení masového zhromažďovania dát



Republikánsky predseda americkej Snemovne reprezentantov John Boehner vyzval dnes Senát, aby schválil návrh zákona už odhlasovaný dolnou komorou Kongresu, na základe ktorého sa ...



Zdieľať
John Boehner Foto: TASR/AP
Washington 21. mája (TASR) - Republikánsky predseda americkej Snemovne reprezentantov John Boehner vyzval dnes Senát, aby schválil návrh zákona už odhlasovaný dolnou komorou Kongresu, na základe ktorého sa ukončí masové zhromažďovanie údajov o telefonátoch Američanov a nahradí ho cielenejší systém.


"Snemovňa už konala. Teraz je na rade Senát, aby konal," vyhlásil podľa agentúry Reuters Boehner na tlačovej konferencii.

Boehner sa vyjadril niekoľko hodín pred tým, ako majú členovia snemovne podľa očakávania odísť z Washingtonu na desaťdňovú prestávku. Vrátia sa práve vtedy, keď 1. júna vyprší platnosť zákona umožňujúceho masové zhromažďovanie záznamov o telefonátoch. Členovia Senátu, hornej komory amerického Kongresu, majú opustiť Washington na konci tohto týždňa.

Hoci Senát aj Snemovňu reprezentantov ovládajú republikáni, kongresoví lídri nie sú schopní dohodnúť sa na tom, ako vyriešiť problémy okolo rozsiahleho sledovacieho programu, ktorý pred dvoma rokmi verejnosti odhalil bývalý zamestnanec americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NBA) Edward Snowden.

Boehner povedal, že je "veľký rozpor" medzi tým, ako Senát a snemovňa vnímajú návrh tzv. Zákona o slobode (USA Freedom Act), ktorý snemovňa schválila 13. mája.

"Veľmi ma to prekvapilo, ale nakoniec musíme túto záležitosť zvládnuť. Nepochybujem, že jedného dňa to dokážeme," povedal Boehner novinárom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Piatok nás čaká oblačnosť, na mnohých miestach prehánky či búrky
<< predchádzajúci článok
Obama určí Tunisko za dôležitého spojenca USA mimo krajín NATO