Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2014

Bociania reality šou, kamery z hniezd už spustili



Správa Tatranského národného parku rozbieha ďalšiu sezónu živých prenosov z hniezd divožijúcich operencov. Už teraz môžu návštevníci stránky Spravatanap.sk sledovať živé prenosy ...



Zdieľať
bocian POPRAD 31. marca (WEBNOVINY) – Správa Tatranského národného parku rozbieha ďalšiu sezónu živých prenosov z hniezd divožijúcich operencov. Už teraz môžu návštevníci stránky Spravatanap.sk sledovať živé prenosy z dvoch hniezd bociana bieleho. Jedno sa nachádza v Partizánskej Ľupči, druhé hniezdo je v Pribyline.


Na oboch hniezdach je už živo, keďže sa tu nachádzajú oba bocianie páry. Sledované bociany už začali aj s párením. "Bociany majú veľkú sledovanosť a zabezpečenie prenosov z týchto hniezd je technicky najjednoduchšie," zdôvodnil výber bocianích hniezd riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Zároveň nevylúčil, že k dvom bocianím hniezdam pribudne ešte jedno v Demänovskej doline.

Ostro sledovaný orol Arnold

Už tento týždeň chcú tatranskí ochranári oživiť aj online prenos z hniezda orla krikľavého na Liptove. Tu už ochranári aj začali s prenosom, avšak silný vietor v polovici marca zlomil strom, na ktorom bolo umiestnené vysielacie zariadenie.

"Tento týždeň by sme chceli obnoviť prenos, aby bol v prevádzke ešte pred príchodom orla Arnolda, prípadne jeho partnerky, ktorá môže priletieť skôr," uviedol Majko. Orla Arnolda sledujú ochranári už od jeho odletu do zimovísk na jeseň minulého roku, keď mu na chrbát umiestnili minivysielačku, ktorá monitoruje jeho pohyb. Momentálne sa Arnold nachádza v Južnom Sudáne a neustále sa približuje k Slovensku.

Nazrieť do hniezda chcú aj iným druhom

Bociany biele a orol krikľavý nebudú jedinými operencami, ktorým chcú ochranári nazrieť do hniezda. V tomto roku by chceli zriadiť živý prenos aj z hniezda bociana čierneho, prípadne nejakej sovy. "Uvažujeme aj o hniezde rybárika," dodal Majko.

Všetko však bude záležať od konkrétnych podmienok pri obsadenom hniezde, keďže pri živých prenosoch sú ochranári limitovaní technickými možnosťami. Pravdepodobne už tento týždeň ukončia živý prenos z vtáčej búdky, kde sa chodili celú zimu kŕmiť rôzne spevavce. Počas zimy spotrebovali ochranári na prikrmovanie spevavcov takmer tri 40-kilogramové vrecia slnečnice.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Študenti Fakulty práva PEVŠ skvele reprezentovali Slovensko
<< predchádzajúci článok
Slovensko v rámci NATO spolupracuje na ochrane vzdušného priestoru