Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

17. marca 2006

Biopalivá by sa mohli v SR predávať už tento rok



Biopalivá by sa mohli na Slovensku predávať už v tomto roku, či sa to tak stane, závisí od legislatívy. Na piatkovej tlačovej besede to povedal námestník pre rafinériu a marketing spoločnosti ...



Zdieľať

BRATISLAVA 17. marca (WN/SITA) - Biopalivá by sa mohli na Slovensku predávať už v tomto roku, či sa to tak stane, závisí od legislatívy. Na piatkovej tlačovej besede to povedal námestník pre rafinériu a marketing spoločnosti Slovnaft Béla Kelemen. "Slovnaft je pripravený na výrobu biopalív, zatiaľ však chýba legislatíva," povedal Kelemen. Zároveň dodal, že rafinéria je posledným článkom v procese výroby biopalív, do ktorého vstupuje aj poľnohospodársky sektor. "Keďže ešte chýba legislatíva, je otázne, či si výrobcovia a predajcovia palív budú vedieť zabezpečiť dostatok biozložiek, nakoľko viacerí slovenskí dodávatelia biozložiek už majú podpísané kontrakty na dodávky do zahraničia, nie pre slovenské firmy," dodal Kelemen. V susedných krajinách, ako sú Rakúsko či Nemecko, je totiž už legislatíva v tejto oblasti dlhšie upravená.

Nakoľko je cena biozložiek vyššia ako cena klasických fosílnych palív, bez zavedenia daňovej diferenciácie, ktorá by pri zdaňovaní zvýhodňovala biopalivá, budú náklady na ich výrobu podľa Kelemena vyššie ako na výrobu klasických palív. "Cieľom Európskej únie je, aby jej členovia využívali do roku 2010 biopalivá s obsahom okolo 5,75 % biozložky. Za predpokladu, že cena biozložky do nafty, tzv. MERO, sa bude kótovať na rovnakej úrovni ako v súčasnosti, mohla by byť bionafta drahšia zhruba o jednu korunu," podčiarkol Kelemen. Z tohto dôvodu podporuje Slovnaft myšlienku daňovej diferenciácie, ktorá sa už uplatňuje napríklad v Nemecku či Rakúsku. "Konkrétne v Rakúsku to znamená, že sa uplatňuje nižšia spotrebná daň na bionaftu alebo biobenzín, ktorý obsahuje síru do 10 ppm a zároveň obsahuje 4,4 % biozložky. Ak by Slovensko zaviedlo podobný systém, na palivá s biozložkou by sa mohla vzťahovať nižšia spotrebná daň na úrovni v súčasnosti platnej sadzby 14,50 Sk za liter nafty alebo 15,50 Sk za liter benzínu a na palivá bez biozložiek vyššia daň. To by viedlo k situácii, že na Slovensku by sa predávali už len biopalivá, a to bez toho, aby zákazník musel platiť viac a zároveň bez negatívneho vplyvu na štátny rozpočet," vysvetlil Kelemen.

Ako ďalej konštatoval, pravidlá pre uvedenie biopalív na trh chýbajú. "Vykonávací predpis k Národnému programu rozvoja biopalív ešte nebol schválený, no platiť by už mal od 1. mája 2006," povedal Kelemen. Dôležitá je aj otázka povinného primiešavania biozložiek. "Národný program hovorí k tomu nie, pripravovaná vyhláška áno," reagoval Kelemen. Ak by sa uplatnilo povinné primiešavanie, do popredia vystupuje ďalšia otázka a síce, či bude dostatok biozložiek. "Kapacity na výrobu bezvodového bioetanolu budú v SR do roku 2008 len minimálne. V minulom roku sa použilo 7 600 ton biozložiek oproti potrebným 35 tis. ton pre biopalivá. Kapacity pre výrobu MERO do nafty sú na Slovensku taktiež obmedzené, potrebných pritom bude okolo 55 tis. ton ročne, pričom podľa nášho odhadu ich je okolo 30 až 40 tis. ton," zdôraznil Kelemen. Výsledkom tejto situácie môže tak podľa neho byť nedostatok biozložiek, alebo ich vyššia cena.

Prípravu Slovnaftu a jeho materskej skupiny MOL na začatie výroby biopalív dokumentuje aj fakt, že MOL začal s prestavbou závodu na vyžitie biozložiek. "Na výrobu biobenzínov prestaval MOL v júni 2005 závod v Százhalombatte a v októbri 2006 plánuje prestavbu závodu aj v Slovnafte v Bratislave. Investičné náklady na prestavbu oboch závodov odhadujeme na 2 mld. Sk," komentoval Kelemen. Slovnaft by mal pritom začať s výrobou biobenzínu v Bratislave v októbri tohto roka a MOL s výrobou bionafty v maďarskej rafinérii v meste Százhalombatta v apríli tohto roka. Skupina MOL z tohto dôvodu vyhlásila vlani tender na dodávku biozložiek do benzínu, pričom dodávateľom tejto zložky bude pre roky 2007 až 2012 pre celú skupinu slovenská firma Enviral. Okrem toho MOL vyhodnocuje v súčasnosti aj ponuky na dodávku biozložky do nafty na päť až sedem rokov, pričom tender by sa mal ukončiť zhruba do mesiaca.

Rafinérska skupina Slovnaft dosiahla vlani čistý zisk vo výške 9,192 mld. Sk a oproti roku 2004 ho znížila o 8 %. Čisté výnosy z predaja skupiny medziročne vzrástli o 19 % na 101,031 mld. Sk. Prevádzkový zisk Slovnaftu poklesol rovnako ako čistý zisk o 8 % na 11,33 mld. Sk. Tržby skupiny z predaja výrobkov sa vlani medziročne zvýšili o 22,5 % na 90,252 mld. Sk. Celkovo v sledovanom období predala 4 895 kiloton ropných výrobkov, teda o 2,3 % menej ako v predchádzajúcom roku. Majoritným akcionárom Slovnaftu je maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL, ktorá drží v rukách 98,4 % akcií spoločnosti.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jiří Černý vystúpi v Klube Čierny havran v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Mojsejová, Rollins a Vašut na nákupe na trhovisku v Bratislave