Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. decembra 2012

Biely dom si brúsi zuby na bohatých v podobe vyšších daní



Americkí konzervatívci nemajú inú možnosť, ako pristúpiť na požiadavky Bieleho domu na zvýšenie daní pre bohatých, ak sa majú rozhovory o tzv. "fiškálnom útese" posunúť ďalej, ...



Zdieľať
barack obama WASHINGTON 10. decembra (WEBNOVINY) - Americkí konzervatívci nemajú inú možnosť, ako pristúpiť na požiadavky Bieleho domu na zvýšenie daní pre bohatých, ak sa majú rozhovory o tzv. "fiškálnom útese" posunúť ďalej, informovali viacerí predstavitelia strany v nedeľu.


"Máme tu stále väčšiu skupinu, ktorá si uvedomuje, že nemáme v rukách veľa kariet, pokiaľ ide o otázku daní," informoval republikánsky senátor Bob Corker v televízii Fox.

Prezident Obama a Kongres sa zatiaľ nedokázali dohodnúť v otázke zvýšenia daní pre bohatých. Prezidentova demokratická strana požaduje zrušenie daňových výhod pre rodiny s ročným príjmom nad 250 tis. USD.

Viacerí republikáni naznačujú, že by sa už chceli posunúť v debate ďalej, k závažnejšej otázke reforiem sociálneho a zdravotného systému, ktorým bez nich pomaly dochádzajú peniaze. "Mnoho straníckych kolegov začína tvrdiť - a myslím, že to dáva zmysel - že by sme mali dať prezidentovi to zvýšenie daní pre najbohatších a presunúť sa k sociálnym výhodám," vyhlásil senátor Corker.

Prezident Obama sa v nedeľu pritom nečakane stretol s republikánskym predsedom Kongresu Johnom Boehnerom, aby pokračovali v jednaní o možnostiach vyhnúť sa "fiškálnemu útesu". Obaja rokovali už minulý týždeň telefonicky, pričom Boehner rozhovor označil za príjemný, ale neproduktívny. Obe strany nedeľné stretnutie odmietli komentovať.

Ako "fiškálny útes" sa označuje zvýšenie daní v hodnote 500 mld. USD a rozpočtové škrty za ďalších 100 mld. USD, ktorých cieľom je zníženie štátneho deficitu USA o polovicu. Opatrenia boli schválené už dávnejšie a do platnosti vstúpia v januári. Analytici a ekonómovia však varujú, že by mohli uvrhnúť krajinu do recesie. Plán sa všeobecne považuje za zlý nápad a vznikol najmä ako prostriedok tlaku na politikov, aby prišli s lepším riešením. Ak sa však prezident s Kongresom nedohodnú do konca roka, plán automaticky vstúpi do platnosti a jeho dôsledky pocítia americké domácnosti aj firmy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Egyptský prezident si zrušil právomoci, protesty pokračujú
<< predchádzajúci článok
Hlavné mesto bojuje so snehom, cesty čistí vyše 50 vozidiel