Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2012

Bielu vranu získal aj košický disident Marcel Strýko



Tohtoročným laureátom ocenenia Biela vrana sa stala zamestnankyňa ministerstva práce Simona Rudavská, ktorá nahlásila a pomohla usvedčiť korupciu na pracovisku a bývalý zamestnanec Úradu pre ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Tohtoročným laureátom ocenenia Biela vrana sa stala zamestnankyňa ministerstva práce Simona Rudavská, ktorá nahlásila a pomohla usvedčiť korupciu na pracovisku a bývalý zamestnanec Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Jozef Žaťko.


Ten zas vo vlastnom úrade odhalil porušovanie predpisov pri vykazovaní spotreby pohonných látok, potom bol šikanovaný izoláciou, neprideľovaním práce a disciplinárnymi konaniami.

Po odchode z úradu ako futbalový rozhodca verejne upozornil na korupciu v tomto športe. Laureátom ocenenia Biela Vrana za dlhodobý prínos sa in memoriam stala významná osobnosť košického disentu a Nežnej revolúcie z roku 1989 Marcel Strýko.

Tento umelec a filozof, člen Charty 77 a neskorší poslanec porevolučnej Národnej rady zomrel v Košiciach v roku 1994.

Aliancia Fair-play a VIA IURIS ocenenie Biela vrana odovzdali už po piaty raz statočným občanom.

„Nezávislé a fungujúce verejné inštitúcie nemôžu existovať bez ľudí, ktorí v nich budú aktívne brániť verejný záujem a starať sa o to, aby slúžili občanom. Títo laureáti sú pre nás nádejou, že raz by mohlo byť podobné konanie štandardom, a nie výnimkou, po ktorej navyše nasleduje postih,“ uviedol riaditeľ VIA IURIS Miroslav Kocúr.




Historicky prvým laureátom ocenenia Biela Vrana za dlhodobý prínos sa in memoriam stala významná osobnosť košického disentu a Nežnej revolúcie z roku 1989 Marcel Strýko.

Tento umelec a filozof, člen Charty 77 a neskorší poslanec porevolučnej Národnej rady zomrel v Košiciach v roku 1994.

„Ocenenie udeľujeme symbolicky na výročie Nežnej revolúcie a hlásime sa ním k odkazu Novembra. Preto nie je náhodou, že prvým laureátom za dlhodobý prínos je človek, ktorý zasvätil slobode a odvahe celý život. Absolvoval 282 výsluchov na ŠTB, po Novembri bol za svoje postoje fyzicky napadnutý. Slovo moc bolo podľa neho odvodené od slova môcť – pomáhať ľuďom a spravovať veci. Práve tento odkaz si v súčasnosti potrebujeme zúfalo pripomenúť,“ povedala programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Laureátov 5. ročníka vybrala porota, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátormi.

Jej členmi boli: laureát Bielej Vrany 2011 – Ivan Cehelský, podpredseda českého Ústavného súdu Pavel Holländer, spisovateľ Tomáš Janovic, historik Ivan Kamenec, hudobník Jozef Lupták, publicista Martin Milan Šimečka a žena s obrovskou odvahou Hedviga Malinová-Žáková.

Sošky pre ocenených už tradične vytvoril uznávaný výtvarník Fero Guldan na mieru pre každého z laureátov. Biela Vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu.

Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie. Agentúru SITA informovala mediálna zástupkyňa VIA IURIS Miriam Fiťmová.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obrazom: Slováci na výročie Nežnej revolúcie protestovali
<< predchádzajúci článok
Mikuláš Dzurinda kritizoval SDKÚ-DS, pustil sa aj do Fica