Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. októbra 2011

Bieloruskému disidentovi možno pomôžu ruské prvé dámy



Manželka bieloruského opozičného politika Andreja Sannikova, ktorý si vo väzení odpykáva päťročný trest za organizovanie protestov proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, v snahe dosiahnuť jeho ...



Zdieľať
bez nazvu MOSKVA 3. októbra (WEBNOVINY) - Manželka bieloruského opozičného politika Andreja Sannikova, ktorý si vo väzení odpykáva päťročný trest za organizovanie protestov proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, v snahe dosiahnuť jeho prepustenie oslovila manželky najvyšších predstaviteľov susedného Ruska. Otvorený list novinárky Iryny Chalipovej v pondelok zverejnil ruský opozičný týždenník Novaja Gazeta, pre ktorý pravidelne píše. O najnovšej iniciatíve informoval len niekoľko dní po tom, ako Chalipová počas tlačovej konferencie vyhlásila, že jej manželovi vo väzení hrozí smrť.


"Ste manželky a tiež matky," apeluje Chalipová na prvú dámu Ruska Svetlanu Medvedevovú a manželku ruského premiéra Ljudmilu Putinovú. Na obe pritom nalieha, aby "presvedčili svojich manželov, nech urobia všetko, čo je v ich silách, aby zabránili fyzickej záhube" Sannikova a požadovali prepustenie všetkých politických väzňov v Bielorusku. Tamojšie orgány medzitým cez víkend prepustili na slobodu ďalšieho z väznených opozičných lídrov Dzmitryho Usa, ktorému prezident udelil milosť.

Päťdesiatsedemročný Sannikov je bývalý uznávaný diplomat, ktorého v decembrových prezidentských voľbách považovali za jedného z najvážnejších súperov Lukašenka stojaceho na čele krajiny už od roku 1994. Opätovné víťazstvo dlhoročného lídra vyvolalo protesty v uliciach Minska, ktoré sa skončili hromadným zatýkaním.

Chalipovej list nasledoval krátko po minulotýždňovom summite vo Varšave, kde sa zišli predstavitelia členských štátov EÚ a krajín zaradených do programu Východné partnerstvo. Európski lídri pri tejto príležitosti upozornili Bielorusko, že podmienkou zlepšenia vzájomných vzťahov je oslobodenie väznených disidentov. Bieloruská delegácia následne summit opustila.

Súčasťou summitu bolo aj stretnutie so zástupcami bieloruskej opozície, na ktorom sa okrem iných zúčastnil aj stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Lukašenka na summit nepozvali, čo malo byť protestom proti porušovaniu ľudských práv v bývalej sovietskej republike.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Finančný sektor v SR zatiaľ nepocítil výrazný rast neistoty
<< predchádzajúci článok
Srbsko nesmie porušovať práva menšín, inak nepatrí do EÚ