Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. októbra 2015

Biela výstava S.Filka v centre Bratislavy je rozlúčková s jeho životom



Výhľad na hlavné mesto Bratislava.



Zdieľať
Výhľad na hlavné mesto Bratislava. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 28. októbra (TASR) – Výstava pod názvom "Stano Filko Biela ontológia, transcendencia, metafyzika" je v galérii Art Capital v centre Bratislavy. Inštalácia desiatok visiacich bielych papierových obrazov, opretých drevených diel, stojacích rakiet, fotografií, obsiahlych i stručných textov v rôznych jazykoch potrvá do 5. novembra.


"Filkovi nebolo nič dobré a všetko malé. Mnohí ho nepochopili, najmä doma. Zahraničie mu rozumie viac ako my. Spolu s Kollerom a Ondákom je Filko najžiadanejší slovenský výtvarník vo svete. Toto je jeho tretia tohtoročná výstava v našej galérii. Prvá bola červená v deň jeho narodenín, druhá modrá v deň menín a teraz táto 5. dimenzia je biela - farba smrti, akoby ju organizoval sám. Už nie je medzi živými, vo štvrtok 29. októbra o 15.30 h bude jeho pohreb," povedal na utorkovej (27.10) vernisáži výstavy galerista Igor Krejčí.

Biely katalóg k výstave z dôvodu umelcovho úmrtia organizátori ihneď doplnili o obálku s dodatočným textom kurátorky výstavy Miry Keratovej, fotografiou Filka od Martina Marenčina, vyjadreniami 17 slovenských a českých kunsthistorikov a umelcov i rozlúčkovým dielom Romana Ondáka na poslednej strane.

"Poznám niekoľkých ľudí, seba nevynímajúc, ktorí potvrdili, že pri zahĺbení sa do jeho diela prežili hlboký zážitok, ktorý by sa mohol prirovnať k sakrálnemu. Keď som pred rokmi prvýkrát navštívila jeho ateliér, musela som si po odchode sadnúť na najbližšiu lavičku a rozdýchať to Filkove hlboké porozumenie podstate života v nekonečnej transformácii, do ktorej tajomstva zasväcoval i ďalších ľudí. Dnes, keď už je v 5. dimenzii, zostala po ňom nesmierna múdrosť a krása," konštatovala Mira Keratová, ktorá sa neubránila slzám.

Stano Filko sa narodil vo Veľkej Hradnej (1937). Študoval v Bratislave na Strednej škole umeleckého priemyslu a Vysokej škole výtvarných umení. V roku 1966 napísal manifest Úvahy o prostredí, o tri roky neskôr ďalší manifest, kde uvažuje o projekte, ktorý je jedným z posledných prúdov prospekt artu. Vychádza a nadväzuje na happening, konštruktívne, kinetické umenie, environmenty, minimal art, multiple a všetky prúdy prospekt artu. Od začiatku 80. rokov 20. storočia sa opätovne venuje maľovaniu, predovšetkým realizácii rozsiahlych cyklov.

Emigroval do Nemecka (1981) a do USA (1983). V roku 1986 mu udelili štipendiá Adolph and Esther Gottlieb Foundation a Pollock-Krasner Foundation, ktoré získal aj v roku 1989. Na Slovensko sa vrátil v roku 1990. Vystavoval na najprestížnejších svetových výstavách, ako sú Environnement Universel v Oldenburgu (1966), Svetové kvadrienále súčasného umenia v Dokumente (1982), Working in Brooklyn, Brooklyn Museum v New Yorku (1987), After the Spring, Museum of Contemporary Art v Sydney (1994), na Bienále v Benátkach (2005) a inde. Odborníkmi je považovaný za jedného z najvýznamnejších slovenských výtvarných umelcov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
David Koller predstavil v Bratislave nový album ČeskosLOVEnsko
<< predchádzajúci článok
Teplotné výkyvy: Počas jesene sa treba o pokožku viac starať