Biela voda v Tatranskej Javorine spôsobila lesníkom škody za 5 mil. Sk
POPRAD 8. augusta (WEBNOVINY) – Posledné povodne spôsobili Štátnym lesom Tatranského národného parku v Tatranskej Javorine škody vo výške približne 5 mil. Sk (165 970 €). Rozvodnený potok Biela voda odniesol približne dva hektáre ...
POPRAD 8. augusta (WEBNOVINY) – Posledné povodne spôsobili Štátnym lesom Tatranského národného parku v Tatranskej Javorine škody vo výške približne 5 mil. Sk (165 970 €). Rozvodnený potok Biela voda odniesol približne dva hektáre brehových porastov. Celé stromy skončili v riečisku. Vedúci ochranného obvodu Štátnych lesov TANAP-u Ján Slivinský sa obáva, že tieto stromy môžu pri najbližšej povodni spôsobiť vážne problémy na moste na ceste I/67 medzi Poľskom a Slovenskom. J. Slivinský sa tiež obáva, že ak sa neurobí niečo s korytom Bielej vody, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu lesnej cesty z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny, ktorá slúži aj ako turistický chodník.
Potok Biela voda spravuje Povodie Dunajca a Popradu (PDaP). „Ide o neupravený horský, štrkonosný tok. Problémy so zmenou riečiska sa tam objavujú pravidelne,“ povedal pre SITA riaditeľ PDaP Anton Baláž. Vodohospodári majú už na budúci týždeň naplánovanú obhliadku Bielej vody s poľskými kolegami. Až po tomto stretnutí bude možné pristúpiť k úpravám v riečisku Bielej vody a odstráneniu naplavených stromov, keďže tie padali do potoka zo slovenskej i poľskej strany. „Musíme sa dohodnúť, kto to vyťaží,“ dodal A. Baláž.
Po povodni potok Biela voda v niektorých miestach výrazne zmenil koryto. Stredom potoka prechádza štátna hranica medzi Poľskom a Slovenskom. Rozvodnený potok strhol niekoľko hraničných kameňov na slovenskej strane. „Štátna hranica na vodnom toku je pohyblivá, čiže sa prispôsobuje prirodzeným zmenám, pokiaľ nie sú rozsiahleho charakteru,“ uviedla pre SITA hovorkyňa ministerstva vnútra Silvia Miháliková. Na približne päťkilometrovom úseku potok Biela voda v úseku od horárne v Bielovodskej doline až k Lysej Poľane, „ukrojila“ zo Slovenska približne päť hektárov. V jednom úseku sa potok stratil pod približne 1,5 m hrubými nánosmi kameňa a štrku úplne. Vynára sa až po niekoľkých desiatkach metrov nižšie. Z Poľska na Slovensko a späť sa tak dá prejsť suchou nohou. Podľa S. Mihálikovej premeranie štátnej hranice s Poľskom sa uskutoční na budúci rok. Po jeho ukončení bude známy rozsah posunov na štátnej hranici. „Až potom začnú rokovania so susedným Poľskom o tieto územia,“ dodala S. Miháliková.
SITA