Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. októbra 2007

Bhuttová aj napriek atentátov je rozhodnutá zostať v krajine



Bénazír Bhuttová ostane v Pakistane a zapojí sa do volebnej kampane aj napriek atentátu, ktorý si počas osláv jej návratu do krajiny vyžiadal najmenej 133 životov. "Zostane v Pakistane, neodíde, ...



Zdieľať

KARÁČÍ 19. októbra (WEBNOVINY) - Bénazír Bhuttová ostane v Pakistane a zapojí sa do volebnej kampane aj napriek atentátu, ktorý si počas osláv jej návratu do krajiny vyžiadal najmenej 133 životov. "Zostane v Pakistane, neodíde, je pevne rozhodnutá," povedal v piatok expremiérkin spolupracovník Safdar Abbási. Boj za demokraciu bude pokračovať, dodal senátor za Pakistanskú ľudovú stranu (PPP). Parlamentné voľby sa v Pakistane konajú na budúci rok v januári.

Najmenej 133 ľudí vo štvrtok zahynulo v pakistanskom Karáčí pri útoku na bývalú pakistanskú premiérku Bénazír Bhuttovú, ktorá sa práve vo štvrtok vrátila po ôsmich rokoch z exilu do vlasti. Tvrdia to svetové agentúry.

Útok dnes odsúdil aj afganský prezident Hámid Karzaj. Uviedol, že samovražedný útok na bývalú pakistanskú premiérku Bénazír Bhuttovú ukázal, že je potrebné "intenzívnejšie sa venovať boju proti terorizmu".

"V mene afganského ľudu rázne odsudzujem tento brutálny a zbabelý útok proti nej, pani Bhuttovej, proti jej priateľom a spojencom ako aj proti ľuďom v Thajsku," povedal Karzaj novinárom. "Tento útok je dôkazom, že Afganistan, Pakistan a naši medzinárodní priatelia musia venovať tú najintenzívnejšiu pozornosť vojne proti terorizmu."

Manžel bývalej pakistanskej premiérky Bénazir Bhuttovej obvinil z útokov pakistanskú spravodajskú agentúru. "Obviňujeme jednu spravodajskú agentúru a požadujeme zákrok proti nej. Neurobili to militanti, vykonala to spravodajské agentúra," uviedol Asíf Alí Zarádrí pre súkromnú televíziu Ary One. Podľa zdrojov z Bhuttovej Pakistanskej ľudovej strany (PPP) Zarádrí hovoril o Spravodajskom výbore, hlavnej civilnej špionážnej agentúre v krajine, na čele ktorej je blízky spojenec prezidenta Párviza Mušarráfa, penzionovaný generál Ijáz Šáh. Agentúra je jednou z troch pôsobiacich v Pakistane.

Bhuttová pred návratom vyjadrila obavy, že bývalí vojenskí dôstojníci sa ju pokúsia zavraždiť. "Je to veľké zanedbanie bezpečnosti," uviedol člen PPP Tádž Haider. Podľa jeho slov Bhuttová "povedala, že niektorí ľudia, ktorí odišli do výslužby zo spravodajských agentúr, majú stále blízke kontakty s extrémistickými živlami a tie môžu využiť na útoky proti nej." Najznámejšou pakistanskou spravodajskou agentúrou je ISI, ktorú riadi armáda. Jej bývalého šéfa, generála Ašfaqa Kijáního určili za nástupcu veliteľa armády po odstúpení Mušarráfa. Ďalšou tajnou službou je Vojenské spravodajstvo (MI), ktorého hlavnou úlohou je špionáž v rámci ozbrojených síl.

Vládny predstaviteľ pre agentúru AFP pred Bhuttovej návratom do Pakistanu povedal, že vedia o pôsobení rôznych skupín samovražedných útočníkov v Karáčí. "Podľa spravodajských informácií sú v meste dve alebo tri skupiny samovražedných bombových útočníkov," uviedol minister vnútra sindhskej provincie Ghúlam Muhammad Mohtarrám. Skupiny sú napojené na teroristickú sieť al-Kájda, afganský Taliban a pakistanského protalibanského militantného lídra, ktorý podľa Muhammada údajne pohrozil, že Bhuttovú "privíta" so samovražednými útočníkmi.

Samotnej Bhuttovej sa nič nestalo, informujú s odvolaním sa na miestnu políciu svetové agentúry. Miestom, kadiaľ práve prechádzalo auto s Bhuttovou, otriasli vo štvrtok najmenej dva výbuchy. Ten druhý vybuchol tesne pred autom, v ktorom sa viezla Bhuttová.

SITA, AFP, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bushovo varovanie pred III. svetovou vojnou len rečnícky zvrat
<< predchádzajúci článok
Minárik sa postavil proti návrhu poslancov SDKÚ-DS