21. októbra 2019
Kino Lumiére, archívna snímka. Foto: TASR/Štefan PuškášBratislava 21. októbra (TASR) - Exkluzívnu projekciu legendárneho filmu Bezstarostná jazda (1969) režiséra a herca Dennisa Hoppera uvedie vo štvrtok 24. októbra v cykle Music & Film bratislavské Kino Lumiére. Film sa premietne v zdigitalizovanej podobe pri príležitosti 50. výročia jeho vzniku tak, ako ho tento rok slávnostne uviedol 72. ročník MFF v Cannes. Projekcia bude spojená s prednáškou publicistu a prekladateľa beatnickej literatúry Josefa Rauvolfa. TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
Film Bezstarostná jazda mal svetovú premiéru na MFF v Cannes v roku 1969 a Dennis Hopper si z festivalu odniesol Cenu za debut. "
V amerických kinách film vstúpil do distribúcie v júli 1969. Rozpočet filmu 400.000 dolárov sa producentom niekoľkonásobne vrátil. Celosvetové tržby dosiahli 60 miliónov dolárov," hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film a ďalej dodáva:
"Film bol zakúpený do československej distribúcie, bol otitulkovaný, ale s výnimkou klubových predstavení sa v českých a slovenských kinách neuvádzal. Oficiálnu distribučnú premiéru na Slovensku mal až 17. augusta 1995."
Roadmovie o dvoch slobodomyseľných motorkároch, ktorí cestujú naprieč Amerikou z Los Angeles na karneval do New Orleansu s balíkom peňazí z predaja drog, sa stalo prelomovým už v čase svojho vzniku. Film verne zachytil nálady v prostredí vtedajšej mládeže, zároveň bol novátorský aj po formálnej stránke, jeho rozprávanie narúšalo zaužívané postupy hollywoodskych filmov. Hlavné postavy si zahrali Peter Fonda a Dennis Hopper, Jack Nicholson bol za úlohu Georgea Hensona nominovaný na Oscara, Zlatý glóbus i Cenu BAFTA za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe a film získal aj nomináciu na Oscara za pôvodný scenár.
"Peter Fonda hral motorkára už v roku 1966 vo filme Divokí anjeli a o rok neskôr si po prvý raz zahral spolu s Hopperom vo filme Trip (1967), ktorého scenáristom nebol nik iný než Jack Nicholson. Oba filmy režíroval Roger Corman, u ktorého začínal takmer každý, čo dnes vo filme niečo znamená. Nielen herci a herečky, ale i scenáristi, kameramani...," vysvetľuje Ulman pozadie vzniku filmu Bezstarostná jazda. "
Keď Fonda uvidel fotografiu seba a Brucea Derna z Divokých anjelov, dostal nápad na moderný western, ktorého hrdinami by boli dvaja motorkári putujúci naprieč krajinou. Zavolal Dennisovi Hopperovi a dohodli sa, že nakrútia film Samotári s Hopperom ako režisérom, Fondom ako producentom a obaja si v ňom zahrajú hlavné úlohy. Ako spoluscenáristu prizvali Terryho Southerna, ktorý prišiel s názvom Bezstarostná jazda. Napriek tomu, že v titulkoch figurujú traja scenáristi, nakrúcanie sa začalo bez hotového scenára, len s krátkym náčrtom deja a menami protagonistov."
Dôležitou súčasťou Bezstarostnej jazdy je hudba, ktorá sa výrazne podpísala pod atmosféru filmu. "
Nikto si dnes tento film nevie predstaviť bez hudby takých kapiel, ako sú The Band, The Byrds, The Jimi Hendrix Experience či Steppenwolf. Pritom Peter Fonda jeden čas uvažoval i o tom, že požiada o pôvodnú hudby štvoricu Crosby, Stills, Nash & Young. No Hopper bol zásadne proti, hovoril, že k jeho filmu nebude robiť hudbu niekto, kto sa preváža v limuzíne. Tvorcovia oslovili i Boba Dylana, ale ten nepovolil použiť jeho pieseň It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding), a tak vo filme odznie jej coververzia v podaní frontmana kapely The Byrds Rogera McGuinna," poznamenal Ulman.
Pred projekciou filmu sa uskutoční prednáška českého publicistu a prekladateľa beatnickej literatúry Josefa Rauvolfa s názvom Hudobná stopa filmu Bezstarostná jazda. "
Prednáška sa pokúsi zaradiť hudobný sprievod filmu do dobového kontextu a na výbere jednotlivých skladieb ukázať, akým spôsobom tvorcovia pri ich výbere pracovali. Zároveň priblíži divákom i jednotlivých interpretov," ozrejmil autor hlavnú tému prednášky.
Josef Rauvolf je rešpektovaným prekladateľom a publicistom. V období normalizácie sa venoval prekladom textov pre samizdat, po roku 1989 pôsobil i pôsobí ako prekladateľ a publicista v slobodnom povolaní. Bol aj šéfredaktorom českej mutácie časopisu Rolling Stone, vedúcim kultúry v časopise Instinkt a preložil celý rad kníh najmä z okruhu beatnickej literatúry. Rauvolf prekladal i Charlesa Bukowského či životopisy a biografie Miles Davis – Miles (2000) a Victor Bockris – Nadoraz: Príbeh The Velvet Underground (1995). Za preklad Kerouacovej knihy Vize Codyho (2011) získal Cenu Josefa Jungmanna.
Prednáška Rauvolfa sa uskutoční o 20.00 h, pred projekciou filmu, tá je naplánovaná na 20.40 h. "O deň neskôr, v piatok 25. októbra o 20.00 h, sa projekcia filmu s prednáškou uskutoční aj v Kine Úsmev v Košiciach," uzavrela Nôtová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR