Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. januára 2015

Bezodplatný prevod bezcenných akcií na FNM využilo vyše 110.000 ľudí



Fond národného majetku



Zdieľať
Fond národného majetku Foto: TASR/Peter Hudec
Bratislava 9. januára (TASR) - Možnosť bezodplatného prevodu bezcenných akcií na Fond národného majetku (FNM) využilo v roku 2014 viac ako 110.000 ľudí. Tento proces fungoval od októbra 2009 a práve koncom decembra minulého roku sa ukončil.


Podľa šéfa FNM Branislava Bačíka sa skončil úspešne. Kým totiž v roku 2009 mal Centrálny depozitár cenných papierov viac ako jeden milión majiteľov účtov s bezcennými akciami, k 31. decembru 2014 ich zostalo 326.000. Z toho je približne 147.000 účtov po zosnulých.

"Občanom Slovenskej republiky sme vytvorili podmienky zbaviť sa bezcenných akcií bezodplatne. Tým sme ich do budúcna odbremenili od zbytočných poplatkov za vedenie účtu," opísal Bačík.

FNM pritom zaznamenal v roku 2014 výrazný nárast počtu ľudí, ktorí možnosť bezodplatného prevodu bezcenných cenných akcií využili v porovnaní s rokom 2013, a to o 45.000. "Najviac občanov sa zmobilizovalo v závere roka 2014, v mesiaci december, kedy aj napriek obdobiu sviatkov prišlo na vybrané pracoviská Slovenskej pošty viac ako 46.000 ľudí," spresnil generálny riaditeľ spoločnosti Dlhopis Miloslav Michalík.

Pracoviská Slovenskej pošty, kde sa tieto prevody robili, ukončili ku koncu roka 2014 svoju činnosť a v súčasnosti už prevod bezcenných akcií na FNM nie je možný. Podľa hovorkyne Miriam Žiakovej je však FNM pripravený v prípade spoločenskej objednávky predložiť návrh mechanizmu, aby sa mohli prevody bezcenných akcií uskutočňovať aj v nasledujúcom období.

Spoločnosť Dlhopis, ktorá prevody zabezpečuje, pritom upozorňuje, že ešte aj v priebehu januára tohto roku dostáva plné moci, ktoré spísali ľudia a úradne overili do 31. decembra 2014. Žiadostiam o prevod tak bude podľa firmy vyhovené v čo možno najkratšom čase. Aj napriek tomu je však možné, že ľudia dostanú v roku 2015 faktúru z Centrálneho depozitára cenných papierov, pretože sa prevod nemohol technicky zrealizovať do konca minulého roka.

Keď sa tak stane, ľudia by mali telefonicky alebo emailom kontaktovať spoločnosť Dlhopis so žiadosťou o preverenie, či sa prevod zrealizoval.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Bratislave v rámci zbraňovej amnestie odovzdávajú dlhé zbrane
<< predchádzajúci článok
Nárazy vetra so silou hurikánu narušili v Škótsku dodávky elektriny