Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. decembra 2015

Bez Woodyho Allena by bol svet filmu nepredstaviteľný



Americký režisér Woody Allen.



Zdieľať
Americký režisér Woody Allen. Foto: TASR/AP
New York/Bratislava 1. decembra (TASR) - Americký filmový režisér, spisovateľ a herec Woody Allen sa v utorok 1. decembra dožíva 80 rokov.


"Nechcem dosiahnuť nesmrteľnosť svojím dielom, ale tým, že nezomriem," praje si jeden z najvýznamnejších súčasných tvorcov svetovej kinematografie. Na konte má štyroch Oscarov a desiatky oceňovaných filmov, ktoré sú osobnou výpoveďou autora a mnohé odzrkadľujú jeho skutočný vzťah k umeniu, náboženstvu a láske. V typických "Allenovkách" kraľujú vtipné dialógy, inteligentný humor a filozofické citáty.

Woody Allen sa ako Allen Stewart Konigsberg narodil 1. decembra 1935 v Brooklyne v americkom New Yorku. Do sveta filmu sa osudovo zamiloval už v ranom veku, keď sa jeho druhým domovom stalo kino. Školské povinnosti si plnil s odretými ušami, vynikal však v športe a hre na klarinet. Po krátkom štúdiu na univerzite v New Yorku sa zamestnal v americkej televíznej sieti NBC (National Broadcasting Company) ako scenárista. Popri tom sa snažil presadiť ako tvorca vtipných gagov pre komikov a pre rôzne vystúpenia v nočných podnikoch.

Režisér Woody Allen Foto: TASR/AP
Jeho prvým filmovým počinom, hereckým i scenáristickým, bola komédia What's New, Pussycat (Čo je nové, mačička, 1965), kde si zahral po boku známych hercov Petra Sellersa, Petra O'Toolea, Richarda Burtona či Romy Schneiderovej. Po režijnom debute What's Up, Tiger Lily? (1966) nakrútil kriminálnu grotesku Take the Money and Run (Vezmi peniaze a utekaj, 1969), ku ktorej napísal scenár a zahral si v nej i hlavnú úlohu. Tento trojnásobný autorský podiel na filme sa uňho stal pravidlom.

Svojou tvorbou sa Woody Allen vždy usiluje poľudštiť svet, poukázať na city človeka. Nastavuje zrkadlo nielen americkej spoločnosti a jeho brilantné postrehy o živote pseudointelektuálov nútia k zamysleniu. Jeho filmy trefne zabŕdajú do mnohých oblastí života, napríklad v Bananas (Banány, 1971 ) politickou satirou poukázal na dianie v Južnej Amerike. "Sexuálnu revolúciu" si zobral na mušku v poviedkovej snímke s veľavravným názvom Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask (Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať, 1972). Majstrovskou paródiou na napoleonské vojny je snímka Love and Death (Láska a smrť, 1975) a prívlastkom "geniálna" označujú filmoví kritici sci-fi grotesku Sleeper (Spáč, 1973).

Za najlepší kúsok Woody Allena je považovaná romantická komédia Annie Hall (1977), za ktorú získal dvoch Oscarov za najlepšiu réžiu a najlepší scenár. Na tento "neobyčajný film o obyčajných veciach" nadviazal lyrickou čiernobielou snímkou Manhattan (1979), ktorá je osobným vyznaním lásky Woodyho Allena mestu New York. Z mimoriadne bohatej filmografie svojského tvorcu stoja za zmienku napríklad aj The Purple Rose of Cairo (Purpurová ruža z Káhiry, 1985), Alice (1990), Husbands and Wives (Manželia a manželky, 1992), Mighty Aphrodite (Mocná Afrodité, 1995), alebo Everyone Says I Love You (Všetci hovoria: Milujem ťa, 1996).

V novom tisícročí Woody Allen nie je nič dlžný svojej povesti a rok čo rok natáča nové filmy, v ktorých dostáva šancu aj mladšia generácia hercov, napríklad režisérova múza Scarlett Johanssonová. Svoje kvality potvrdil snímkami ako Match Point (Hra osudu, 2005), Vicky Cristina Barcelona (2008), Midnight in Paris (Polnoc v Paríži, 2011), Blue Jasmine (Jasmínine slzy, 2013) alebo Irrational Man (Iracionálny muž, 2015).

Do dôchodku sa tento filmový kúzelník známy aj ako jazzman zrejme ešte nechystá a svojich početných fanúšikov a kritikov určite poteší ďalšou tvorbou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skupina Peter Bič Project si získala Bratislavčanov
<< predchádzajúci článok
Smola: Herec sa nevojde do svojho Ferrari