Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2013

Belgicko zaplavili sklady a továrne na falošné cigarety



Belgické úrady za posledné dva roky objavili na území krajiny okolo 88,98 milióna falošných cigariet, ktoré predstavujú zvýšené riziko pre domácich spotrebiteľov. Uviedol to dnes v rozhovore pre tlačovú ...



Zdieľať
Brusel 3. augusta (TASR) - Belgické úrady za posledné dva roky objavili na území krajiny okolo 88,98 milióna falošných cigariet, ktoré predstavujú zvýšené riziko pre domácich spotrebiteľov. Uviedol to dnes v rozhovore pre tlačovú agentúru Belga šéf Colnej správy a pre kontrolu spotrebných daní Noel Chopin.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Colný úrad Michalovce

Po poklese objavených falošných cigariet na území Belgicka v roku 2010 došlo k pravému opaku a ich výskyt sa začal prudko zvyšovať k novým rekordným číslam, priznal Chopin. Šokom pre belgické úrady bolo objavenie továrne vo Valónsku, ktorá dokázala ročne vyrobiť 25 ton cigariet, čiže vyše 50 miliónov kusov. Cigarety, ktoré kopírovali známe značky, boli určené pre britský trh.

"Stalo sa to tu v Belgicku! To je neslýchané," skonštatoval Chopin pre Belga. A dodal, že úrady intenzívne pátrajú po skladoch nelegálnych cigariet, ktoré sú určené pre zákazníkov v Nemecku, Holandsku, Francúzsku, Británii a tiež pre domáci trh.

Úrady vedia o kontajneroch z Číny, ktoré na lodiach dovážajú do Belgicka falšované tabakové výrobky, takisto aj o prísune lacných cigariet z krajín východnej Európy, ktoré nespĺňajú bezpečnostné podmienky a predstavujú zvýšené riziko pre fajčiarov.

"Naše prieskumy ukazujú, že tieto cigarety sa predávajú aj u nás, najmä na futbalových štadiónoch alebo počas iných masových podujatí,"
uviedol Chopin.

Úradné štatistiky za rok 2012 tiež potvrdzujú, že falšovanie sa netýka len cigariet. Vlani belgické colné úrady zachytili 255.308 falošných parfumov a kozmetických výrobkov, čo je viac než dvojnásobok oproti roku 2011. Podobný trend je aj v prípade falzifikátov týkajúcich sa oblečenia a módnych doplnkov (71.637 prípadov), mobilných telefónov (5237), hodiniek či šperkov (6880), ale aj v prípade hračiek pre deti (67.955) a liekov (6421).

Chopin uviedol, že na účinnejší boj proti tomuto fenoménu chce colná správa rozvíjať kvalitnejší skríning kontajnerov vstupujúcich do krajiny, používať viac zariadení pre detekciu falošných tovarov a sprísniť sledovanie zločineckých gangov, ktoré sa zaoberajú pašovaním tohto druhu tovarov.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Donovaloch možno cez víkend obdivovať flašinety
<< predchádzajúci článok
Zlodeji šperkov opäť udreli na Francúzskej riviére