03. februára 2015
Ilustračné foto Foto: TASR/APBrusel 3. februára (TASR) - Celkom 35 poplachov spojených s vyhrážaním sa bombou, podozrivými balíkmi alebo podozrivými činmi bolo zaznamenaných v Belgicku od 15. januára, keď úrady zvýšili stupeň bezpečnostnej ochrany z úrovne dva na úroveň tri. Uviedol v pondelok hovorca belgickej federálnej polície Peter De Waele.
Do tohto počtu zapadá aj pondelkový poplach pred budovou Európskeho parlamentu (EP), ktorý si vyžiadal niekoľkohodinovú evakuáciu asi 500 osôb pracujúcich v jednom z krídiel EP. Tento incident má na svedomí 32-ročný Slovák W.R.
V jeho aute s poznávacou značkou okresu Žiar nad Hronom polícia objavila nešpecifikovanú strelnú zbraň a motorovú pílu. Prokuratúra už podala žiadosť na jeho vzatie do väzby z dôvodu verejného ohrozenia a nelegálneho držania strelnej zbrane.
Ako pre TASR uviedol šéf tlačového odboru slovenského rezortu diplomacie Peter Susko, ministerstvo má informácie o zadržaní slovenského občana. Prípad je v štádiu vyšetrovania.
"Zadržaný nepožiadal zastupiteľský úrad SR o pomoc ani asistenciu," dodal.
"Každé hlásenie je predmetom preskúmania. Nenechávame nič náhode. Radšej tisíckrát evakuovať, ako to raz zanedbať a znášať dôsledky," povedal De Waele.
V pondelok, v deň tohto vyhlásenia, bruselské úrady čelili trom falošným poplachom. Okrem zmätkov spôsobených občanom SR pred europarlamentom bolo kontrolované podozrivé vozidlo pred veľvyslanectvom USA v Bruseli a v popoludňajších hodinách na niekoľko hodín polícia uzatvorila priestor pred ministerstvom spravodlivosti.
De Waele pripomenul, že polícia nikdy nepostihuje občanov, ktorí vyvolali poplach v dobrej viere, v strachu o ohrozenie verejnej bezpečnosti.
Na druhej strane však úrady trestajú tých, ktorí úmyselne vyvolajú falošný poplach. Takýmto ľuďom hrozí trest odňatia slobody v rozmedzí od troch mesiacov do dvoch rokov a môžu byť tiež prinútení znášať všetky náklady vzniknuté so zbytočným zásahom poriadkových síl.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR