Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. marca 2009

Becík navrhol EÚ garantovať nákup litra mlieka za 0,40 €



Minimálna garantovaná nákupná cena mlieka v Európskej únii (EÚ) by podľa slovenského ministra pôdohospodárstva tvorila "záchrannú sieť pre prvovýrobcov mlieka" a bola by stanovená na základe ...



Zdieľať
BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) - Minimálna garantovaná nákupná cena mlieka v Európskej únii (EÚ) by podľa slovenského ministra pôdohospodárstva tvorila "záchrannú sieť pre prvovýrobcov mlieka" a bola by stanovená na základe priemerných výrobných nákladov na výrobu surového kravského mlieka. "Navrhujem ju na úrovni 40 eurocentov za liter," uviedol ďalej S. Becík na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva v Bruseli v pondelok 23. marca 2009. Zároveň je však podľa jeho názoru potrebné prijať trhové opatrenia pre zachovanie konkurencieschopnosti mliekarenského priemyslu na svetovom trhu. Takými môžu byť podľa neho napríklad trvalé vývozné náhrady a obmedzenie lacných dovozov z tretích krajín, ako aj oživenie podpôr na zapracovanie sušeného mlieka do krmovín alebo do potravinárskych výrobkov.


Ako slovenský minister v Bruseli ďalej uviedol, ďalším navrhovaným opatrením by boli kompenzačné platby pre prvovýrobcov mlieka na prekonanie celoeurópskej krízy v sektore mlieka, ktoré by kompenzovali straty spôsobené poklesom nákupných cien mlieka pod úroveň ich výrobných nákladov. "Výška týchto kompenzačných platieb by bola pre jednotlivé členského štáty stanovená ako rozdiel priemerných výrobných nákladov a priemerných nákupných cien mlieka," dodal ešte S. Becík. Kompenzačné platby by sa podľa jeho návrhu aplikovali dovtedy, pokým by sa v EÚ nedosiahla rovnováha na trhu.

"Pre zlepšenie obchodných vzťahov medzi účastníkmi na trhu s mliekom navrhujem, aby sa zaviedol jednotný európsky systém na sledovanie rozdelenia marže v reťazci "prvovýroba-spracovateľský priemysel-obchod". Navrhujem taktiež pre obchodné reťazce zaviesť povinnosť predkladať štatistiku o nákladoch a ziskoch z predaja potravinárskych výrobkov," pokračoval ďalej v Bruseli slovenský minister.

Ako šéf agrorezortu ešte uviedol, zároveň je žiaduce predložiť v čo najkratšom čase správu o dopade zvýšenia kvót o 2 % od 1. apríla 2008 spolu s návrhmi ďalšieho postupu. Je potrebné podľa neho vypracovať aj komplexnú analýzu situácie na trhu s mliekom, v ktorej by sa vyhodnotili aj obchodné praktiky - najmä podozrenia z cenového dampingu v tretích krajinách.

"Osobitne by som chcel v podmienkach Slovenska dosiahnuť zvýšenie stavov kráv bez trhovej produkcie mlieka preradením zo stavov kráv s trhovou produkciou mlieka a ich následným využívaním v reprodukcii s masovými býkmi aj za cenu vzdania sa 10 % kvóty na mlieko pri zvýšení stavu kráv bez trhovej produkcie mlieka o 20 tis. kusov," navrhol ešte v pondelok na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva Stanislav Becík.

Slovenský minister v Bruseli vyslovil vážnu obavu, že ak sa v krátkom období neprijmú účinné opatrenia na riešenie tejto kritickej situácie, tak sa Slovensko bude musieť naďalej prizerať na to, ako prvovýrobcovia likvidujú svoje chovy. "To bude však mať priamy dopad aj na zhoršenie už vzniknutej hospodárskej krízy s negatívnym vplyvom na zamestnanosť a vidiecke obyvateľstvo," dodal slovenský minister pôdohospodárstva.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odročili pojednávanie s bývalým šéfom SBS Mikuláša Č.
<< predchádzajúci článok
Slovenská polícia už rieši korupciu v Karibiku, informuje SME