Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. augusta 2015

BBSK: Smútočné vlajky sme vyvesili ako spomienku na padlých v SNP



Na snímke čierne zástavy na budove BBSK počas osláv 71. výročia Slovenského národného povstania 29. augusta 2015 v Banskej Bystrici.



Zdieľať
Na snímke čierne zástavy na budove BBSK počas osláv 71. výročia Slovenského národného povstania 29. augusta 2015 v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko
Bratislava 29. augusta (TASR) - Smútočné vlajky boli na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyvesené ako spomienka na padlých v Slovenskom národnom povstaní (SNP), ktoré sa najviac dotklo práve obyvateľov súčasného BBSK. Píše v oficiálnom stanovisku kraja riaditeľ úradu Milan Uhrík.




Strhnutie týchto vlajok považuje za prejav hlbokej neúcty voči životom vyhasnutým v tomto povstaní. "Je poľutovaniahodné a príznačné, že smútočné vlajky za obete povstania strhávajú z politických dôvodov práve tí, ktorí najviac rozprávajú o mieri a o úcte k životu," doplnil Uhrík.

Predseda kraja Marian Kotleba v minulosti viackrát prezentoval svoje negatívne názory na SNP. Za jeho pôsobenia vo funkcii predsedu krajskej samosprávy vyšli v minulosti v župnom mesačníku Náš kraj články, ktoré ospevovali obdobie vojnového Slovenského štátu a Tisov režim. Kotleba sa vyhol aj kladeniu vencov pri Pamätníku zavraždených obetí, ktoré nacisti popravili v Kremničke.

SNP v minulosti označil za "čierny deň", znamenalo podľa neho koniec samostatného Slovenského štátu. V roku 2006 označil SNP za vlastizradu a oslavy SNP za komunistickú akciu za štátne peniaze.

Dnešné čierne vlajky na budove Úradu BBSK pobúrili viacerých predstaviteľov štátu a ďalších účastníkov osláv 71. výročia SNP. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to označil za nenormálne, ponižujúce a zahanbujúce. "My máme dnes štátny sviatok, na ktorý by sme mali byť hrdí, a nie ho ponižovať a zneuctiť takýmto podlým spôsobom," uviedol premiér.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) sa hanbí, že na čele BBSK stojí Kotleba. "Je hanbou, ak verejný predstaviteľ regiónu vyvesí v deň SNP čierne vlajky. Určite ich nevyvesil ako úctu padlým, ale aby vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Je to naozaj veľká hanba a ako Banskobystričan sa hanbím, že takýto človek, sedí na stoličke Banskobystrického kraja," povedal pre TASR.

Opozičný poslanec Ľudovít Kaník (DS-SDKÚ) považuje vyvesenie vlajok za pošliapavanie odkazu SNP a propagáciu fašizmu zo strany Mariana Kotlebu. Avizuje v tejto súvislosti podanie trestného oznámenia.

Zástavy z budovy po určitom čase zvesil občiansky aktivista a zakladateľ hnutia SEN Eduard Chmelár. "Považujeme Slovenské národné povstanie za náš najvýznamnejší štátny sviatok, za najhrdinskejší čin tohto národa a je absolútne nehorázne a hanebné, že niekto, kto má drzosť nazývať sa vlastencom, zneváži tento sviatok tým, že vyvesí dve čierne zástavy," vyhlásil pre TASR Chmelár. Zvesiť vlajky bolo podľa neho to najmenej, "čo môžeme urobiť pre pamiatku našich otcov a dedov, ktorí vykrvácali v povstaní za našu slobodu".



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
C.LAGARDEOVÁ: Grécku by mohla stačiť aj určitá reštrukturalizácia dlhu
<< predchádzajúci článok
V prevádzačskom aute v Rakúsku tri deti takmer zomreli od smädu