Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. septembra 2019

Batizovská vetva Mariášiovcov vlastnila aj Gerlachovský štít



Na archívnej snímke pohľad na zasnežený vrchol Gerlachovského štítu vo Vysokých Tatrách.



Zdieľať
Na archívnej snímke pohľad na zasnežený vrchol Gerlachovského štítu vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR - Oliver Ondráš
 
Batizovce/Markušovce 17. septembra  – Šľachtický rod Mariáši resp. Máriássy patril medzi najstaršie a najvýznamnejšie rody na Spiši a v tomto regióne mal dve silné vetvy. Tá batizovská vlastnila dokonca aj Gerlachovský štít.


„Najčastejšie sa tento rod spája s Markušovcami pri Spišskej Novej Vsi aj preto, že tam bolo ich najstaršie rodové sídlo. Veľmi významný majetok však získali aj v Batizovciach pod Tatrami a ich predok v roku 1264, kedy je najstaršia písomná zmienka o Batizovciach, túto obec aj založil,“ ozrejmila pre TASR Zuzana Kollárová z popradskej pobočky Štátneho archívu v Prešove.

Tento rod si podľa nej zachoval na Spiši dobré meno až do 20. storočia, kedy šľachta na Slovensku zanikla. Mariášiovci sa k Batizovciam správali dlhé stáročia nielen ako zemepáni, dotovali miestnu cirkev, katolícku aj evanjelickú, ale aj školstvo. Veľkou mierou prispeli k rozvoju duchovného života tejto obce. Azda najslávnejším členom batizovskej časti rodu bol generál Ondrej Mariáši, ktorý žil v rokoch 1759 – 1846.

„Bol to nesmierne udatný vojak, už ako 16-ročný vstúpil do 37. cisársko-kráľovského pešieho pluku a už o tri roky na to sa stal práporčíkom."

"Bojoval na strane Napoleona, bol až 47-krát zranený a v kronikách sa okrem iného spomína aj to, že dokonca ho do zadnej časti tela zasiahla delová guľa, ktorú si dal potom zamurovať do svojej izby v batizovskom kaštieli,“ doplnila Kollárová. Za svoje zásluhy bol aj viackrát vyznamenaný a pluk, pri ktorom slúžil, niesol jeho meno.

Hospodársky aktívni boli Mariášiovci v Batizovciach až do prelomu 19. a 20. storočia. Mali viacero lukratívnych pozemkov, ktoré siahali až do Vysokých Tatier a ich majetok spravovali viacerí nájomcovia. Neskôr svoj majetok predali iným, napr. aj kniežaťu Hohenlohe z Javoriny. Renesančný kaštieľ v Batizovciach postavili Mariášiovci v 16. storočí a stojí tam dodnes.

V súčasnosti slúži pre potreby Centra sociálnych služieb Domov pod Tatrami. „Veľkolepo ho prestavali v 18. storočí do barokového štýlu. V Batizovciach na cintoríne majú Mariášovci aj vlastnú hrobku, ich erby sa zachovali v katolíckom aj evanjelickom kostole. Batizovčania si skutočne vážia svoje dedičstvo a aj prínos tohto rodu,“ upozornila Kollárová.

Veľkú stopu za sebou zanechali Máriássyovci aj v Markušovciach, ich meno sa spája s Letohrádkom Dardanely, viacerými kúriami, miestnym kaštieľom či hradom Markušovce. Práve poslednú z menovaných pamiatok sa potomok rodu Peter Máriássy snaží v súčasnosti obnoviť.

„Záchrana hradu začala ešte pred 30 rokmi. Pred tromi rokmi sme však začali s veľkou stavebnou obnovou, vďaka projektu európskej únie a úradu práce do nej zapájame nezamestnaných. S dotovaním výskumu nám zároveň pomáha aj ministerstvo kultúry,“ uviedol pre TASR Máriássy.

V úvode prác odstránili obrovské množstvo sutín z horného a spodného nádvoria, na spodnom nádvorí napr. odkryli pôvodnú dlažbu z tzv. mačacích hláv z konca 15. storočia. Podarilo sa tiež obnoviť hradobný múr, odkryť obytnú vežu a vstup pod južný palác. Pri strednej bráne objavili aj studňu s cisternou, ktorá zbierala vodu z horného nádvoria.

V súčasnosti je už hrad čiastočne sprístupnený verejnosti, na budúci rok by tam mala vzniknúť architektonicko-urbanistická štúdia, na základe ktorej bude jasná vízia využiteľnosti pamiatky. „Chcem, aby hrad žil, aby bol prístupný verejnosti, turistom, a aby mali miestni obyvatelia priestor na kultúrne vyžitie,“ dodal Máriássy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Balašovci postavili v P. Bystrici tri kaštiele, dva slúžia dodnes (15. 9. 2019)
 SERIÁL: Poľský rod Zamoyski zapustil korene v Brestovanoch pri Trnave (13. 9. 2019)
 Stummerovci ovplyvnili rozvoj celého topoľčianskeho regiónu (12. 9. 2019)
 Štyri kaštiele pripomínajú obyvateľom Necpál život šľachtických rodov (11. 9. 2019)
 História rodu Ostrolúckych siaha do 13.storočia (10. 9. 2019)
 SERIÁL: V Pečovskej Novej Vsi sa zachovali viaceré šľachtické kúrie (9. 9. 2019)
 SERIÁL: Postavili si pohodlnejší kaštieľ a staré sídlo podpálili (8. 9. 2019)
 Oravu v 19. storočí pozdvihol gróf Zichy, priekopník a dobrý hospodár (6. 9. 2019)
 SERIÁL: Cár Ferdinand Coburg bol milý človek, dodnes naňho spomínajú (5. 9. 2019)
 SERIÁL: Príjem Majthényiovcov z Novák bol v 18. storočí 12.000 zlatých (3. 9. 2019)



nasledujúci článok >>
Ric Ocasek zomrel v dôsledku ochorenia srdca, podľa jeho manželky sa zotavoval po operácii
<< predchádzajúci článok
Kultový album J. Kirschner V cudzom meste vychádza vo vinylovej edícii