Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. apríla 2012

Barmská disidentka Su Ťij bude prvýkrát poslankyňou



Barmská opozičná líderka Aun San Su Ťij získala v nedeľňajších doplňujúcich parlamentných voľbách poslanecký mandát. Stalo sa tak vôbec po prvý raz v jej živote. Očakávaný ...



Zdieľať
su tij RANGÚN 1. apríla (WEBNOVINY) - Barmská opozičná líderka Aun San Su Ťij získala v nedeľňajších doplňujúcich parlamentných voľbách poslanecký mandát. Stalo sa tak vôbec po prvý raz v jej živote.


Očakávaný výsledok hlasovania podčiarkol jasné víťazstvo jej Národnej ligy za demokraciu, ktorá by mala získať priblinže 40 kresiel zo 45 možných.

Parlamentnú väčšinu vlády to však nijako neohrozí. Poslanecké kreslo pre laureátku Nobelovej ceny však potešilo stovky jej priaznivcov, ktorí sa stretli pred sídlom jej strany v Rangúne.

Všeobecne sa takýto výsledok očakával, keďže režim chce, aby zvolenie Su Ťij dalo tak pečať legitimity reformnému programu, ktorý by mohol pomôcť zbaviť krajinu sankcií zo strany Západu. Oficiálne výsledky by mali byť známe v priebehu budúceho týždňa.

Barmská vládnuca junta bola rozpustená po prvých voľbách za posledných 20 rokov a vedenie krajiny prevzala nová vláda. Rozpustenie junty zavŕšilo prenos moci z vojenského na civilný režim.

Nové vedenie krajiny sa snaží zlepšiť imidž krajiny, pričom demokratizáciu odštartovalo prepustením Su Ťij z domáceho väzenia. Junta si však napriek zmenám stále drží vplyv na dianie v krajine, keďže jej prívrženci majú väčšinu v parlamente. Medzinárodné spoločenstvo politické reformy v Barme privítalo.

Barma je bývalou britskou kolóniou, ktorá v roku 1948 získala nezávislosť. O 14 rokov neskôr však moc prevzala vojenská junta. Vláda v roku 1989 zmenila britský názov Barma na Mjanmarsko, ktorý však odmietajú používať krajiny, ktoré s režimom nesúhlasili.

Strana Su Ťij Národná liga za demokraciu vyhrala v roku 1990 voľby, junta ale ich výsledok ignorovala a na líderku strany a laureátku Nobelovej ceny mieru uvalila domáce väzenie.

Barma je pomerne rozľahlá krajina nachádzajúca sa na juhovýchodnom pobreží Indického oceánu a na severe susediacou s Čínou. Počet jej obyvateľov sa odhaduje na 60 miliónov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Priatelia Sýrie uznali opozičnú radu ako hlas ľudu
<< predchádzajúci článok
Grécko má šancu prekonať krízu, tvrdí Angela Merkelová