Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. januára 2017

BARÁNIK: Kroky ministerky Žitňanskej sú do značnej miery len politikum



Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská.



Zdieľať
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 6. januára (TASR) – Situácia v oblasti právneho štátu sa na Slovensku nezlepšuje, v najlepšom prípade stagnuje. V rámci hodnotenia vývoja v slovenskej justícii za rok 2016 to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS).


Podľa tímlídra opozičnej strany pre oblasť súdnictva a spravodlivosti nedochádza k zmenám relevantných inštitúcií ako sú súdy, prokuratúra a polícia a na druhej strane sa vyhrocujú celospoločenské problémy, ktoré majú tieto inštitúcie povinnosť riešiť.

„Zvyšuje sa pravdepodobnosť bezprecedentných politických a spoločenských situácií,“ napísal v hodnotení pre TASR. Stav právneho štátu je pritom pre Baránika dôležitým elementom pre posúdenie toho, do akej miery sú ozajstné úspechy doterajšieho pôsobenia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd).

„Prostredie, ktoré sa svojimi krokmi rezort spravodlivosti snaží ovplyvniť, totiž nie je statické, a preto kroky, ktoré by boli vhodné alebo dostačujúce možno pred niekoľkými rokmi, sú dnes vnímané týmto prostredím do značnej miery len ako politikum bez toho, aby sa očakávali podstatné zmeny v stave právneho štátu,“ mieni poslanec.

Celkový trend navrhnutej legislatívy a ďalších opatrení, ktoré presadila Žitňanská, považuje Baránik za pozitívny. „Môj názor vo všeobecnosti je ten, že ministerka Žitňanská si vytýčila ciele, ktoré boli precízne definované s ohľadom na rozsah možného a maximálny politický výtlak, ktorý je ich realizáciou za takých okolností možné dosiahnuť,“ skonštatoval.

Za svetlý bod v súdnictve považuje prijímanie nových mladých sudcov, ktorí sú preverení Národným bezpečnostným úradom. Mnohí z nich sú z jeho pohľadu mimoriadne nadaní a po prvý raz v novodobých dejinách si zaslúžia svoje postavenie. „Toto sa však významnejšie dotkne stavu nášho súdnictva až po tom, čo títo mladí sudcovia z prevažnej časti nahradia intelektuálne a morálne nevyhovujúcich sudcov na krajských súdoch a Najvyššom súde,“ domnieva sa.

Na archívnej snímke poslanec Alojz Baránik. Foto: TASR - Michal Svítok


Za pozitívum označil aj prijatú novelu Exekučného poriadku, úpravu reštrukturalizácie a osobného bankrotu. „Ich reálny efekt sa však ešte len ukáže,“ podotkol. Obe tieto oblasti sú podľa poslanca „pod vplyvom aktivít kriminálnych indivíduí, často z radov politických chránencov“. „Len časom zistíme, ako sa v situácii absencie trestnej represie a ovládnutia súdov konkurznými a neskôr reštrukturalizačnými mafiami budú tieto indivíduá adaptovať na novú právnu situáciu,“ napísal Baránik.

„Je totiž iluzórne si myslieť, že advokáti, exekútori, sudcovia a iní, ktorí si zvykli na príjmový štandard v doterajšom celkom skorumpovanom systéme, budú odteraz čestne vykonávať svoje povolania za zlomok nečestných doterajších príjmov, najmä ak vieme, že existujú pevné prepojenia medzi týmito indivíduami a orgánmi trestného konania,“ doplnil.

Novoprijatý protischránkový zákon Baránik vníma tak, že v rozhodujúcej časti ide len o politický ťah. „Jeho čistý efekt pre zlepšenie právneho štátu v oblasti obchodovania s verejným sektorom bude prinajmenšom neutrálny,“ doplnil poslanec NR SR za SaS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trumpovým šéfom tajných služieb bude bývalý senátor Dan Coats
<< predchádzajúci článok
Elektronizáciu zdravotníctva spustia naostro o rok, treba zase peniaze