Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. novembra 2014

BARÁNEK: Ľudia sú schopní voliť nepolitického medveďa slovenských hôr



Politický analytik Ján Baránek a sociologička Univerzity Komenského Oľga Gyárfášová hosťami v relácii Komunálne voľby 2014.



Zdieľať
Politický analytik Ján Baránek a sociologička Univerzity Komenského Oľga Gyárfášová hosťami v relácii Komunálne voľby 2014. Foto: Tablet.TV


Bratislava 11. novembra (Teraz.sk) – Rastúci počet nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách môže byť v prípade príslušníkov maďarskej menšiny spôsobený niekoľkoročným bojom Mosta – Híd a SMK o maďarského voliča. Vo všeobecnosti má však na tento trend vplyv aj rast podpory “nepolitickej politiky” medzi voličmi. V diskusnej relácii na tablet.tv sa na tom zhodol politický analytik Ján Baránek a sociologička Univerzity Komenského Oľga Gyárfášová.

Slovenský medveď

Slovenská politika je podľa analytikov traumatizovaná neustálymi škandálmi, čo spôsobuje znechutenie voličov. “Ľudia už budú pomaly radšej voliť toho nepolitického medveďa zo slovenských vrchov ako politika. Na tomto sa dá veľmi pekne profitovať novopečeným politikom, ktorým vôbec nejde o región, ale ich jediná komparatívna výhoda je to, že nemajú politickú minulosť,” poznamenal Baránek. Dodal, že celoeurópsky je možné sledovať trend virtualizácie politiky, napríklad v Slovinsku vyhrala voľby strana, ktorá vznikla len niekoľko týždňov pred voľbami.

Vzdávanie sa kandidátov

Tieto komunálne voľby sú výnimočné pomerne vysokým počtom relevantných kandidátov na primátora, ktorí sa vzdávajú kandidatúry. “Možno to naozaj v takej miere nesprevádzalo predchádzajúce voľby. Hlavný dôvod je ten, že stredo – pravé spektrum politickej scény ešte nikdy nebolo do tej miery fragmentované, ako je dnes,” poznamenala Gyárfášová. “Tým pádom bolo viac kandidátov, nakoniec možno aj pod tlakom výraznejšej politizácie komunálnych volieb, ktorej sme svedkami v týchto dňoch a týchto hodinách, zaznieva na pravej strane hlas rozumu netrieštiť hlasy a sústrediť hlasy pre stredo – pravé strany do menšieho počtu kandidátov. Alebo jedného kandidáta, vyzývateľa súčasnej vládnej strany,” dodala Gyárfášová.



Baránek doplnil, že v týchto voľbách je pravica fragmentovaná ako nikdy predtým a proti nej stoja ľavicoví kandidáti zjednotení Smerom-SD.

Rozhodnutie Aleny Bašistovej

Paradoxom predvolebnej kampane je rozhodnutie kandidátky na košického primátora Aleny Bašistovej (Sieť) vzdať sa v prospech pravicového kandidáta Rudolfa Bauera krátko potom, ako ho v prieskume TA3 predstihla. “Jedno z vysvetlení je, že pani Bašistová má svoje prieskumy s inými výsledkami. Druhá vec je, že keď pani Bašistová odstúpila v prospech pán Bauera, má pán Raši jedného silného protikandidáta,” poznamenal Baránek s tým, že v takýchto prípadoch politickému rozhodnutiu väčšinou predchádza politická dohoda. “Som presvedčený, že k nejakej dohode medzi pánom Bauerom a pani Bašistovou muselo prísť. Sú to legitímne politické dohody,” poznamenal Baránek. Dodal, že Sieť si sťahovaním svojich kandidátov robí promo ako strana, ktorej ide o vec a nie o posty.

Sociologička Univerzity Komenského Oľga Gyárfášová hosťom v relácii Komunálne voľby 2014. Foto: Tablet.TV

“Nepodceňovala by som symbolickú rovinu týchto odstúpení. Strany napravo od stredu boli v posledných rokoch často kritizované za to, že nie sú schopné spolupracovať,” poznamenala aj Gyárfášová.

Celoštátna a komunálna politika

Súčasný bratislavský primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD) tento trend v tablet.tv kritizoval, lebo sa ním do komunálnej politiky miešajú celoslovenské politické tendencie. Podľa Ftáčnika by si však ľudia mali v komunálnych voľbách vyberať predovšetkým osobnosti, o ktorých si myslia, že budú vedieť kompetentne riadiť mesto.

Politický analytik Ján Baránek hosťom v relácii Komunálne voľby 2014. Foto: Tablet.TV

“To, čo povedal pán Ftáčnik platí len do istej veľkosti sídla. Vo veľkých mestách je to vždy politický boj. Už teraz som zvedavý, ako si budú rátať víťazstvá, keď za jedným kandidátom je osem strán. Či si každý zaráta osminu víťazstva, alebo sa stane to, čo v župných voľbách, že každý je víťaz. Je to niekedy na pobavenie, ako si vedia distribuovať úspechy,” poznamenal Baránek.

“Môžeme si želať, aby veľká politika nevstupovala do komunálnej v krajských mestách, ale ono to nakoniec tak je a aj samotné strany to tak vnímajú. Víťazstvá vo veľkých mestách budú dôležité, sú to posledné voľby pred parlamentnými voľbami v roku 2016,” dodala Gyárfášová.

Analytici sa v diskusii dotkli eventuálnych dopadov “verejnej popravy Smeru-SD” v Bratislave a Košiciach, ak by vo voľbách uspeli kandidáti pravice, spolupráce Smeru-SD, KDH a SNS v komunálnych voľbách, otázkam volebnej legislatívy a volebnej účasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Diakovčan poškodil zaparkované auto, hádzal doň škridly
<< predchádzajúci článok
NESROVNAL: Či stoja moje bilbordy načierno, som nepreveroval