Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. decembra 2012

Barack Obama je osobnosťou roka 2012



Americký časopis Time v stredu označil prezidenta USA Baracka Obamu za osobnosť roka 2012, urobil tak už druhýkrát po roku 2008. Obama nielenže bol opäť zvolený za afroamerického ...



Zdieľať
obama rodina NEW YORK 19. decembra (WEBNOVINY) - Americký časopis Time v stredu označil prezidenta USA Baracka Obamu za osobnosť roka 2012, urobil tak už druhýkrát po roku 2008.


Obama nielenže bol opäť zvolený za afroamerického prezidenta USA, ktorému udelili Nobelovu cenu za mier, ale tiež porazil ďalšie preferované osobnosti vrátane odvážnej mladej pakistanskej ľudskoprávnej aktivistky Malály Jusafzajovej, bojovníčky za právo dievčat na vzdelanie, ktorú postrelil a takmer zabil Taliban.

Time umiestnil Obamu na svojej titulnej strane, pretože si "zaslúži takýto honor ako symbol a istým spôsobom aj ako architekt novej Ameriky", uviedol Time v zdôvodnení.

Obama bol podľa časopisu prvý americký prezident po Franklinovi Rooseveltovi, ktorý získal viac ako 50 percent hlasov v dvoch po sebe nasledujúcich voľbách a prvý prezident od roku 1940, ktorý bol znovuzvolený napriek 7,5-percentnej nezamestnanosti. Na ďalších miestach sa umiestnili výkonný riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, egyptský prezident Muhammad Mursí a atómová fyzička Fabiola Gianottiová.

Obrazom: Prezident Spojených štátov a držiteľ Nobelovej ceny mieru Barack Obama


Time začať tradíciu zverejňovania najvplyvnejšej osobnosti v roku 1927, vtedy pod názvom Muž roka. Medzi najvplyvnejšími obdobnosťami boli americkí prezidenti a "veľké mená" ako šéf Microsoftu Bill Gates, ale tiež symbolickejší víťazi ako v roku 2011 "protestujúci" alebo v roku 1960 "americkí vedci".

V roku 1938 bol podľa časopisu Time osobnosťou roka Adolf Hitler a v roku 1942 Josif Stalin. Odvtedy, ako sa na titulnej strane časopisu v roku 1979 objavil ajatolláh Chomeneí, sa časopis vyhýba zverejneniu osôb, ktoré by nahnevali amerických čitateľov a nezverejnili napríklad zakladateľa al-Kájdy Usámu bin Ládina po teroristických útokoch na USA v roku 2001.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Centrum ochrany detí čakajú zmeny, zákon neporušili
<< predchádzajúci článok
Obrazom: Takto vyzerá svet vo vianočnom šate