BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) - Projekt jednotného priestoru platieb v eure (Single European Payments Area - SEPA) sa v pondelok 28. januára začal reálne využívať.
Ako informovala hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS) Jana Kováčová, tento deň začali banky v pätnástich krajinách eurozóny poskytovať prvý SEPA platobný nástroj, ktorými sú bezhotovostné úhrady. Spotrebitelia, podniky a ďalšie hospodárske subjekty tak môžu bezhotovostne uhrádzať platby v eurách v rámci jednej krajiny alebo medzi jednotlivými krajinami v systéme za rovnakých podmienok.
Základným poslaním celého projektu je podľa hovorkyne NBS faktické zrušenie hraníc pre uskutočňovanie bezhotovostných platieb v mene euro. Spoločný platobný priestor sa bude postupne rozširovať o ďalšie európske krajiny, až po zapojenie všetkých krajín Európskej únie, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska a Švajčiarska. "V rámci SEPA sú všetky euro platby považované za domáce a realizujú sa pomocou jednotných platobných nástrojov. SEPA predstavuje ďalší veľký krok smerom k európskej integrácii a k využitiu potenciálu jednotného trhu v Európe," konštatovala Kováčová.
Na kompatibilitu so SEPA sa pritom pripravuje už aj slovenský bankový sektor, ktorý by mal v budúcnosti rovnako poskytovať tieto jednotné platobné nástroje. "Riadiacim orgánom pre zavedenie SEPA v Slovenskej republike je Výbor pre SEPA, ktorý je zložený zo zástupcov NBS, Ministerstva financií SR, Slovenskej bankovej asociácie, komerčných bánk, Štátnej pokladnice, Slovenskej pošty, zástupcov zamestnávateľov ako aj spotrebiteľov," uviedla Kováčová. Základným dokumentom, z ktorého vychádza implementácia SEPA platobných nástrojov na Slovensku je pritom Rámcový implementačný plán - Zavedenie SEPA v SR.
SITA