Bankový sektor je na predzásobenie novou menou pripravený
Slovenské banky sú na predzásobenie novou eurovou hotovosťou pripravené. Podľa členky Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Mileny Koreňovej, všetky zmluvy sú s komerčnými bankami o ...
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Slovenské banky sú na predzásobenie novou eurovou hotovosťou pripravené. Podľa členky Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Mileny Koreňovej, všetky zmluvy sú s komerčnými bankami o predzásobení podpísané, pričom centrálna banka nemá žiadne signály o prípadných problémoch. Jednou z podmienok podpísania zmluvy medzi komerčnou bankou a NBS je podľa jej slov aj prehlásenie, že banka má zabezpečené všetky podmienky, ktoré sú nutné v zmysle európskych predpisov na uskladnenie eurovej hotovosti. "Môžeme zatiaľ skonštatovať, že bankový sektor je dostatočne pripravený na predzásobenie eurom," dodala Koreňová.
V súvislosti s prechodom na novú menu od 1. januára budúceho roka museli banky okrem zmeny informačných systémov vykonať aj zmeny v technickom vybavení na spracovanie eurovej hotovosti. Podľa Koreňovej, komerčné banky boli na Slovensku na tieto potrebné úpravy včas upozornené a mali dostatok času na ich uskutočnenie. Zavedenie novej meny si vyžaduje zmenu zariadení na spracovanie eurovej hotovosti, ktorá sa môže spracovávať len na zariadeniach, ktoré sú certifikované buď Európskou centrálnou bankou alebo niektorou bankou Eurosystému.
Celý proces predzásobenia novou eurovou hotovosťou potrvá od septembra do decembra tohto roka. Podľa vládneho splnomocnenca pre zavedenie eura na Slovensku Igora Baráta, tento proces bude náročný predovšetkým z logistického hľadiska. Nové eurové mince z Mincovne Kremnica pritom budú do NBS a vybraných bánk prepravené v celkovom objeme 500 mil. kusov s hodnotou viac ako 167 mil. eur (5,031 mld. Sk) a s hmotnosťou viac ako 2 500 ton. Eurové bankovky si slovenská centrálna banka zapožičia z Eurosystému prostredníctvom Rakúskej centrálnej banky. Celkovo si tak zapožičia 188 mil. kusov eurových bankoviek v hodnote viac ako 7 mld. eur (210,9 mld. Sk).