Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. marca 2007

B. Bystrica si pripomína 62. výročie svojho oslobodenia



Banskobystričania si dnes pripomenuli 62. výročie oslobodenia svojho mesta v 2. svetovej vojne. Na pietnej spomienke položili predstavitelia mesta, krajskej samosprávy, regionálnej štátnej ...



Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 23. marca (WEBNOVINY) - Banskobystričania si dnes pripomenuli 62. výročie oslobodenia svojho mesta v 2. svetovej vojne. Na pietnej spomienke položili predstavitelia mesta, krajskej samosprávy, regionálnej štátnej správy, armády, parlamentu, zástupcovia veľvyslanectiev Ruska, Rumunska, Bieloruska, Česka a Ukrajiny a členovia Zväzu protifašistických bojovníkov vence a kytice k Pamätníku osloboditeľov na Námestí SNP. „Je zarážajúce, že aj 62 rokov po páde európskeho fašizmu sa nájdu v našej spoločnosti skupiny ľudí, ktoré sa neštítia velebiť fašizmus, ktorí na obdiv sveta vydávajú svoj nacionalizmus, šovinizmus a xenofóbiu, svoju netoleranciu a nenávisť. Vojna je vždy to najhoršie, čo môže ľudí a ich domov stretnúť. Odsudzujeme aj terorizmus, ktorý ničí životy nevinných obyvateľov,“ povedal vo svojom príhovore banskobystrický primátor Ivan Saktor.

Banskú Bystricu oslobodili rumunská a sovietska armáda. Oslobodzovacia operácia sa začala z troch prístupových smerov do mesta 19. a 20. marca 1945, skončila sa 26. marca. Päťdesiatdeväť padlých rumunských a sovietskych vojakov bolo potom niekoľko týždňov pochovaných priamo na dnešnom Námestí SNP, odkiaľ ich neskôr previezli na vojenské cintoríny do Zvolena. Na mieste ich prvých hrobov postavili z iniciatívy sovietskeho veľvyslanectva a Banskobystričanov pomník – obelisk z leštenej švédskej žuly, pri ktorom bývajú spomienkové slávnosti.

Počas stredoslovenskej operácie proti fašistickej okupácii padlo 17-tisíc sovietskych a 10 458 rumunských vojakov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČSA začnú lietať z Prahy do Popradu
<< predchádzajúci článok
V Trenčíne si pripomenuli výročie transportu Židov