Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2014

Azerbajdžanské úrady po razii zatvorili redakciu Rádia Slobodná Európa



Policajt v azerbajdžanskom Baku stráži uzavreté sídlo redakcie Slobodnej Európy, na chodbe sa zhromaždili novinári.



Zdieľať
Policajt v azerbajdžanskom Baku stráži uzavreté sídlo redakcie Slobodnej Európy, na chodbe sa zhromaždili novinári. Foto: TASR/AP
Washington/Baku 27. decembra (TASR) - Azerbajdžanské úrady po razii zatvorili redakciu Spojenými štátmi financovaného Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) v hlavnom meste Baku. Podľa rádia ide o zrejmý pokus umlčať jedno z posledných nezávislých médií v krajine, napísala agentúra Reuters.


Rádio v piatkovom vyhlásení informovalo, že vyšetrovatelia a ozbrojení policajti nariadili jeho zamestnancom, aby sa zhromaždili v jednej z miestností redakcie, pokým prehľadali trezor spoločnosti a skonfiškovali dokumenty a oficiálne pečiatky.

Podľa vyhlásenia sa v súdnom nariadení uvádzalo, že prehliadka bola súčasťou vyšetrovania azerbajdžanského vysielania stanice v súvislosti s legislatívou týkajúcou sa financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia.

Šéfredaktor RFE/RL Nenad Pejič označil raziu za "do oči bijúce porušenie každého medzinárodného záväzku a normy, ktorú Azerbajdžan prisľúbil dodržiavať". "Nariadenie prišlo zhora ako odplata za naše spravodajstvo a ako gangsterská snaha umlčať RFE/RL," vyhlásil.

Jeffrey Shell, riaditeľ americkej federálnej agentúry BBG, ktorá dohliada na médiá podporované vládou USA, zásah v priestoroch rádia v Baku ostro odsúdil ako "vystupňovanie hrubej snahy azerbajdžanskej vlády zastrašiť nezávislých novinárov a potlačiť slobodné médiá", uviedla agentúra AP.

Aktivisti za ľudské práva obviňujú vládu azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva z umlčovania disentu a uväzňovania oponentov, čo popiera.

Úrady v krajine tento mesiac zadržali moderátorku azerbajdžanského vysielania RFE/RL Chadidžu Ismajilovovú pre obvinenia z podnecovania kolegu k pokusu o samovraždu. Novinárka, ktorá vyšetrovala korupciu v štátnej správe, obchody prezidentovej rodiny a porušovanie ľudských práv, obvinenia odmietla ako špinavú taktiku. V sociálnych médiách sa rozbehla kampaň za jej prepustenie, dodáva Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusko dalo na zoznam zahraničných agentov známu ľudskoprávnu skupinu
<< predchádzajúci článok
Pri pobreží Panamy došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,5