Až tretina žiadateľov o vodičský preukaz vlani neprospela
Približne 34 700 vyskúšaných žiadateľov vlani neprospelo pri udelení vodičského oprávnenia. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú zverejnil rezort vnútra, na svojej internetovej stránke.
Od začiatku ...
BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Približne 34 700 vyskúšaných žiadateľov vlani neprospelo pri udelení vodičského oprávnenia. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú zverejnil rezort vnútra, na svojej internetovej stránke.
Od začiatku januára do konca decembra bolo celkovo preskúšaných 119 880 žiadateľov, čo je o 15 339 viac ako v roku 2006. Znamená to, že okolo 28,9 percenta žiadateľov o vodičák neprospelo, čo je medziročne oproti predošlému roku (2006) o 6325 viac. Z predpisov o cestnej premávke podľa štatistiky neprospelo 20 094 žiadateľov. Z toho 13 751 neprospelo z vedenia motorového vozidla, ďalších 3111 z náuky o vozidlách a údržby a zvyšní pre iné dôvody.
Najväčší počet neúspešných eviduje rezort vnútra v Nitrianskom kraji, kde z celkového počtu 18 328 vyskúšaných žiadateľov o vodičské oprávnenie neprospelo 6085 (33,2 percenta). Podľa okresov, najviac neúspešných bolo v okrese Skalica - až 45,59 percenta. Najväčšiu úspešnosť žiadateľov zistilo ministerstvo v Žilinskom kraji, kde neprospelo len 13,48 percenta uchádzačov.
Pri vykonaní skúšky z odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla zavádza novinky aj nová vyhláška ministerstva vnútra. Predložilo ju do pripomienkového konania. Skúšku z predpisov zabezpečí právnická osoba (PO) s testami po odsúhlasení rezortu vnútra. Skúšku z vedenie vozidla bude vykonávať PO vlastnými prostriedkami bez účasti zástupcu autoškoly. Žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia sa tak po absolvovaní kurzu v autoškole bude môcť prihlásiť na ktoromkoľvek pracovisku držiteľa licencie a to na základe preukázania sa osvedčením o výcviku, ktorý vydáva autoškola.
Vyhláška stanovuje aj rozsah jazdných úkonov a rozsah preukazovania vedomostí z náuky o vozidlách a ich údržbe pre žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupín C, D a T a ich podkategórií. Navrhuje, aby skúšku z odbornej spôsobilosti bolo možné opakovať len do šiestich mesiacov od prihlásenia sa na skúšku. Skrátenie tejto lehoty z jedného roka je podľa návrhu prirodzenou reakciou na súčasný stav, keď žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia môže byť autoškolou prihlásený na skúšku, ale sa na ňu z rôznych príčin nedostaví, čím mu neplynie žiadna lehota na jej vykonanie.
Novinkou tiež má byť, že skúšku z odbornej spôsobilosti možno opakovať len dva razy. Ak bude aj druhá opakovaná skúška neúspešná, žiadateľ sa musí podrobiť novej príprave v autoškole, uvádza návrh. Za pomoci tlmočníka bude môcť skúšku vykonať len osoba nemá alebo nepočujúca. Vyplýva to zo skutočnosti, že pri vykonávaní skúšky nemôže skúšobný komisár objektívne posúdiť, či správnu odpoveď pozná skúšaný alebo tlmočník. V prípade osôb nemých alebo nepočujúcich sa takáto možnosť zachováva z dôvodu zdravotného postihnutia, ktoré sťažuje ich spoločenské uplatnenie. Náklady spojené s vykonaním skúšky za pomoci tlmočníka hradí osoba, ktorá žiada o udelenie vodičského oprávnenia, spresňuje návrh.
Oproti doterajšej právnej úprave sa zavádza aj medzinárodný vodičský preukaz podľa Ženevského dohovoru. Vodičom umožní viesť vozidlá v krajinách, ktoré sú zmluvnou stranou k tomuto dohovoru. Návrh obsahuje vyobrazenie vzoru vodičského preukazu, medzinárodného vodičského preukazu, vzorov tabuliek s evidenčným číslom a príslušných tlačív používaných pri tabuľkách so zvláštnym evidenčným číslom. V niektorých prípadoch sa pre potreby evidenčného čísla rozširuje označenie okresov.
Nový cestný zákon schválili poslanci 3. júla. Zavádza napríklad zníženie rýchlosti v obciach, celoročné svietenie, zákaz telefonovania počas jazdy, ale aj prísnejšie sankcie za alkohol za volantom. Cieľom nových opatrení, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť 1. októbra, je zvýšenie bezpečnosti na cestách a disciplinovanosti vodičov, a tým zníženie dopravnej nehodovosti a počtu obetí dopravných nehôd.
SITA