Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. apríla 2013

Až 90 percent domácností na Slovensku vlastní nehnuteľnosť



Až 90 percent domácností na Slovensku vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva, čo predstavuje najvyšší pomer v celej eurozóne. V Nemecku či Rakúsku je to menej ako polovica. Slovenské ...



Zdieľať
byt panelak deti BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Až 90 percent domácností na Slovensku vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva, čo predstavuje najvyšší pomer v celej eurozóne.


V Nemecku či Rakúsku je to menej ako polovica. Slovenské domácností sú pritom najmenej zadĺžené.

Vyplýva to z prieskumu finančnej situácie a spotreby domácností Eurosystému, ktorý zverejnila Európska centrálna banka (ECB). Do prieskumu sa zapojila aj Národná banka Slovenska (NBS).

Podľa prieskumu je na Slovensku zadlžená približne štvrtina domácností s dlhom 3200 eur (medián), v eurozóne je to až 43 % domácností s dlžnou sumou 21 500 eur.

Slovensko je oproti niektorým vyspelým krajinám EÚ na tom lepšie aj pri porovnávaní čistého bohatstva domácností. Kým napríklad v Nemecku je medián čistého bohatstva 51 400 eur, na Slovensku je to 61 200 eur.

O čosi horšie je to už pri porovnaní s eurozónou, ktorá je na úrovni 109 200 eur. Slovensko má prvenstvo aj v rozdelení príjmov a bohatstva, ktoré je podľa prieskumu najrovnomernejšie. "Kým 20% najchudobnejších domácností v eurozóne vlastní iba 0,3% celkových aktív, na Slovensku vlastnia takéto domácnosti 3,7% celkových aktív. Podobne to vychádza aj na opačnej strane distribúcie aktív - 10% najbohatších domácností v eurozóne vlastní 47,6% celkových aktív, na Slovensku je to len 32,2%," uvádza sa v správe NBS.

Na druhej strane je na Slovensku podiel domácností, ktoré vlastnia vozidlo, v rámci eurozóny najmenší, predstavuje len 61 %. V držaní finančných aktív sme zase na predposlednom mieste s 2500 eurami. V Holandsku je to 34 700 eur a medián za eurozónu je na úrovni 11 400 eur. "To je zrejme spôsobené nízkymi príjmami na Slovensku a s tým súvisiacimi malými zostatkami na bežných či sporiacich účtoch. Z výskumu taktiež vyplýva, že len veľmi málo slovenských domácností vlastní akcie, dlhopisy alebo podielové fondy,“ uvádza v správe NBS.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Potratovú tabletku bez diskusie verejnosti do obehu nepustia
<< predchádzajúci článok
Slováci šetria cesty, projekt Zvez suseda hlási tisíce ponúk