![]() |
05. apríla 2006
BRATISLAVA 5. apríla (WN/SITA) - Minister financií Ivan Mikloš je presvedčený, že avizovaný štrajk lekárov má politický charakter nielen preto, že je tesne pred voľbami, ale aj preto, že rokovanie o výške platov je vecou nemocníc ako zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov. "Celkový priestor na rast platov bol vytvorený v štátnom rozpočte. Objem zdrojov do zdravotníctva sa zvýšil nie len nominálne, ale aj reálne. Aký priestor ktorá nemocnica vie vytvoriť na nárast platov, to je jej vecou," povedal v stredu na tlačovej konferencii. Ako minister dodal, priestor na nárast platov v nemocniciach však do značnej miery súvisí aj s racionalizačnými opatreniami. "V slovenskom zdravotníctve je stále vysoká prezamestnanosť a najmä sú tu vysoko nadmerné kapacity aj v porovnaní s priemerom krajín OECD," dodal.
Ak by sa z hľadiska počtu lôžok chcelo Slovensko dostať na priemer krajín OECD, mohlo by sa podľa Mikloša zavrieť 33 priemerne veľkých nemocníc. "Efektívnosť využívania zdrojov v slovenskom zdravotníctve je rôznymi medzinárodnými štúdiami odhadovaná na 60 až 69 %. Inými slovami približne 30 až 40 % zdrojov sa vyplytvá a neposkytne sa na zdravotnú starostlivosť, ale na udržiavanie nadmerných kapacít," konštatoval minister financií. Podľa neho práve reforma zdravotníctva začala vytvárať systémový tlak na odstránenie týchto rezerv, čo aj v mnohých nemocniciach urobili. "Máme na Slovensku desiatky nemocníc, kde odstránili tieto vnútorné rezervy a aj vďaka tomu zvýšili platy lekárom," povedal Mikloš a ako príklad uviedol nemocnicu vo Veľkom Krtíši, kde priemerný plat lekára podľa neho vlani dosahoval 39 tis. Sk.
"Ak by sme aj chceli, z hľadiska systému financovania tie peniaze tam dať nemôžeme. Ak by sme ich tam dali, len by sme udržiavali ten stav, ktorý nie je dobrý a vyžaduje reštrukturalizáciu a úspory," uzavrel Mikloš.
FOTO:SITA
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |