13. mája 2014
Ruže sú položené na nápise Holocaust pri bývalom fašistickom koncentračnom tábore Buchenwald, blízko východonemeckého Weimaru Foto: TASR/APWashington 13. mája (TASR) - Belgičanka žijúca v Spojených štátoch Misha Defonsecová, autorka knižného bestselleru Misha: A Mémoire of the Holocaust Years (1997), musí vrátiť svojmu americkému vydavateľstvu 22,5 milióna dolárov. Rozhodol o tom odvolací súd v Massachusetts s tým, že "nepravdivosť príbehu je nesporná", informoval denník Guardian.
Kniha bola preložená do 20 jazykov vrátane češtiny (Misha Defonseca: Přežít s vlky, 2005) a vznikol podľa nej rovnomenný francúzsky film (Survivre avec les loups, 2007).
Rozpráva o tom, ako si svorka vlkov adoptovala šesťročné židovské dievčatko, ktorého rodičov odvliekli nacisti a ona sa ich vydala cez Belgicko, Nemecko a Poľsko peši hľadať. V knihe dokonca uvádza, že v sebaobrane zastrelila nacistického vojaka.
Vo februári 2008 musela autorka priznať, že sa narodila ako Monique de Wael, v skutočnosti je katolíčka a počas vojny neopustila Belgicko.
"
Vždy som sa cítila ako židovka, mojich rodičov zatkli a ja som žila so starým otcom Ernestom De Wael a so strýkom Mauriceom De Wael. Nazývali ma dcérou zradcu, pretože podozrievali môjho otca, že pri mučení vo väzení prehovoril," citoval ju v pondelok denník Guardian. Autorka príbehu uvádza, že sa ponorila do svojho vnútorného sveta a prestala rozlišovať, čo je sen a čo skutočnosť.
Misha Defonsecová si spoločne s Verou Leeovou, ktorá jej pomáhala s napísaním knihy, vysúdili od amerického vydavateľstva Mt. Ivy a jeho zakladateľky Jane Danielovej za porušenie svojich autorských práv 32,4 milióna dolárov (Leeová desať miliónov a Defonsecová 22,4 milióna), kým vyšlo najavo, že celý príbeh je vymyslený.
Jane Danielová sa voči rozhodnutiu súdu odvolala a pustila sa do vlastného pátrania, pri ktorom zistila, že Defonsecová v roku 1943 navštevovala školu v Bruseli, hoci podľa knihy v tom čase "žila so svorkou vlkov".
Teraz sudca odvolacieho súdu rozhodol, že Misha Defonsecová musí vydavateľstvu zmienených 22,4 milióna dolárov vrátiť. "
Tento prípad je unikátny. Defonsecová pod prísahou vypovedala, že bola celý čas presvedčená o jeho pravdivosti, o tom, že ako štvorročná prišla o rodičov, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore." Bez ohľadu na jej dojmy sa však ukázalo, že nepravdivosť príbehu je nesporná, citoval sudcu Guardian.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR