Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. mája 2018

Austrália zvolá do servisov pre airbagy od Takaty vyše milióna áut



Austrália rozhodla, že do servisov musí ísť ďalších vyše milióna áut vybavených potenciálne problematickými airbagmi od japonskej firmy Takata. Rozsah najväčšieho povinného ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Sydney 28. mája (TASR) - Austrália rozhodla, že do servisov musí ísť ďalších vyše milióna áut vybavených potenciálne problematickými airbagmi od japonskej firmy Takata. Rozsah najväčšieho povinného zvolávania áut do servisov v krajine sa tak zvyšuje už na takmer 4 milióny vozidiel.


Airbagy od spoločnosti Takata sú spájané s minimálne 18 úmrtiami a zhruba 180 zraneniami po celom svete. Riziko airbagov od Takaty spočíva v tom, že za určitých okolností môžu vyvíjače tlaku pri aktivácii airbagov vybuchnúť a do priestoru vozidla vymrštiť množstvo plastových a kovových úlomkov. To viedlo k masovému zvolávaniu áut s airbagmi od firmy Takata vo svete, následne k obrovským nákladom spoločnosti, čo ju v lete minulého roka donútilo oznámiť bankrot.

Austrália už pred časom nariadila automobilkám vrátane firiem Volkswagen, Audi, Ford a Toyota, aby do 31. decembra 2020 vymenili vo svojich vozidlách takmer 3 milióny airbagov. V prípade, že sa tak nestane, budú čeliť vysokej pokute. Ešte pred najnovším oznámením o ďalšom sťahovaní áut z trhu sa zvolávanie dotklo okolo 2,8 milióna vozidiel.

Austrálska komisia na ochranu spotrebiteľov a hospodárskej súťaže (ACCC) v pondelok informovala, že okrem už skôr zverejneného počtu musia automobilky zvolať do servisov ďalších 1,1 milióna vozidiel. Termín stanovený nebol, podľa úradov však majitelia áut zvolávaných dodatočne, budú informovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Orbánovou zbraňou v Bruseli bude siedma novela ústavy
<< predchádzajúci článok
Súd v ČR zamietol žiadosť lobistu Janouška o odpustenie zvyšku trestu