Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júla 2019

Austrália odobrila zmluvu o námorných hraniciach s Východným Timorom



Austrálsky parlament ratifikoval v pondelok zmluvu o námorných hraniciach s Východným Timorom, ktorá potenciálne odblokuje miliardy dolárov z ťažby ropy a zemného plynu v ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Sydney 29. júla (TASR) - Austrálsky parlament ratifikoval v pondelok zmluvu o námorných hraniciach s Východným Timorom, ktorá potenciálne odblokuje miliardy dolárov z ťažby ropy a zemného plynu v pobrežných vodách. Krok prichádza po desaťročných ostrých sporoch medzi Canberrou a Dili, informovala tlačová agentúra AFP.


Všeobecne sa očakáva, že zmluva bude znamenať pre Východný Timor - jednu z najchudobnejších ázijských krajín - výraznú ekonomickú vzpruhu. Zmluva stanovuje nové opatrenia pre deľbu tržieb z ťažobných polí nachádzajúcich sa v oblasti Greater Sunrise v Timorskom mori.

Austrália prikročila k ratifikácii zmluvy len niekoľko dní po tom, ako východotimorský parlament zahlasoval v prospech ratifikácie dokumentu, ktorý obe susedné krajiny podpísali na pôde OSN v marci 2018. Išlo o vôbec prvú zmluvu dosiahnutú na základe osobitného zmierovacieho mechanizmu Dohovoru OSN o morskom práve (UNCLOS).

Lukratívna lokalita Greater Sunrise bola objavená v roku 1974 a nachádza sa 150 kilometrov juhovýchodne od Východného Timoru. Podľa odhadov má hodnotu 40-50 miliárd dolárov.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová v Senáte vyhlásila, že zmluva "urovnala dlhodobý spor o naše námorné hranice, nastolila cestu pre rozvoj lokality Greater Sunrise a položila základy novej kapitoly v našich bilaterálnych vzťahoch".

Canberra si spormi s Dili poškodila svoje medzinárodné renomé, pričom východotimorská vláda pohnala Austráliu až na Stály arbitrážny súd (PCA) v holandskom Haagu - po tom, ako napadla predchádzajúcu zmluvu podpísanú v roku 2006.

Východný Timor, bývalá portugalská kolónia, bol v roku 1975 napadnutý Indonéziou. Desaťročia trvajúcu okupáciu sprevádzalo rozsiahle násilie. Krajina získala nezávislosť v roku 2002 po referende, ktoré sa pod záštitou OSN konalo tri roky predtým. Východotimorský rezort diplomacie podľa tlačovej agentúry Reuters uviedol, že krajina by mohla zmluvu ratifikovať 30. augusta, na 20. výročie referenda.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pálffyovský kaštieľ v Malackách prezentuje vlastný web
<< predchádzajúci článok
Vieme, ktoré mestá boli v roku 2018 najzadĺženejšie