Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. augusta 2018

Austrália odňala občianstvo piatim džihádistom IS



Austrália odňala štátne občianstvo piatim osobám, ktoré sa pred niekoľkými rokmi pridali k teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku. Oznámila to vo ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Canberra 9. augusta (TASR) - Austrália odňala štátne občianstvo piatim osobám, ktoré sa pred niekoľkými rokmi pridali k teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku. Oznámila to vo štvrtok austrálska vláda.


Podľa jej vyhlásenia, ktoré priniesla agentúra DPA, ide o troch mužov a dve ženy s dvojakým občianstvom. Do Austrálie majú odteraz vstup zakázaný. Totožnosť pätice vláda nezverejnila.

Austrálsky minister vnútra Peter Dutton uviedol, že tieto osoby "konali proti záujmom Austrálie zapojením sa do terorizmu a účinne sa rozhodli opustiť austrálsku komunitu".

"Odobratie austrálskeho občianstva osobám s dvojakým občianstvom zapojeným do terorizmu je kľúčovou súčasťou reakcie Austrálie na medzinárodný násilný extrémizmus a terorizmus," poznamenal Dutton.

Austrália označila IS za teroristickú organizáciu v máji 2016. Podľa vládnych údajov sa pridalo k IS približne 230 Austrálčanov, viac ako 90 z nich v bojoch zahynulo.

Odobratie občianstva pätici je krokom, ktorý učinila vláda po druhý raz. Na základe protiteroristického zákona, ktorý platí od decembra 2015 a vzťahuje sa iba na osoby s dvojakým občianstvom, po prvý raz odňala občianstvo vlani vo februári, a to bojovníkovi IS Khaledovi Sharroufovi. Ten o niekoľko mesiacov neskôr údajne zahynul pri americkom leteckom útoku v Sýrii. Podľa týždenníka Weekend Australian mal aj libanonské občianstvo.

Tzv. Komisia pre odňatie občianstva - zložená zo spravodajských dôstojníkov, policajtov, byrokratov a právnikov - rozhodla o Sharroufovom prípade začiatkom roka 2017. Peter Dutton, vtedy ešte ako minister pre imigráciu a ochranu hraníc, následne vyhlásil jeho občianstvo za neplatné.

Sharrouf odišiel do Sýrie za džihádistami IS v roku 2013. Známym sa stal v roku 2014, keď zverejnil na sociálnych sieťach fotografiu svojho vtedy sedemročného syna, ako drží sťatú hlavu sýrskeho vojaka.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Eurokomisia vyzvala Ryanair, aby rešpektoval pracovné právo krajín EÚ
<< predchádzajúci článok
Ústavný súd potvrdil, že Mali čaká druhé kolo prezidentských volieb