Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júla 2016

Austrália dnes bránila svoju účasť vo vojne v Iraku



Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová, archívne foto.



Zdieľať
Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová, archívne foto. Foto: TASR/AP
Sydney 7. júla (TASR) - Austrália dnes bránila svoje rozhodnutie pripojiť sa v roku 2003 k Spojenými štátmi vedenému vojenskému zásahu v Iraku. Reagovala tým na záverečnú správu vyšetrovania britskej účasti na tomto zásahu, zverejnenú v stredu.


Účasť Austrálie "bola založená na informáciách, najlepších informáciách, ktoré sme v tom čase mali," povedala dnes v rannom vysielaní televízie Channel Seven austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová. Uviedla, že bola vtedy pri tom. "Pamätám sa veľmi dobre na informácie, ktoré nám boli predložené," citovala ministerku tlačová agentúra DPA.

Zo sedemročného britského vyšetrovania, ktoré viedol John Chilcot, vyplynulo, že Británia sa pri vstupe do vojny v Iraku spoliehala na chybné spravodajské informácie. Hrozba, ktorú predstavoval iracký vodca Saddám Husajn, bola zveličená a právny základ pre začatie vojny bol nedostatočný.

Austrália vyslala do vojny v Iraku 500 príslušníkov špeciálnych síl, námorníctva a letectva. Traja z nich tam prišli o život v nebojových incidentoch.

Na otázku, či by sa mal Austrálčanom za túto účasť vo vojne ospravedlniť vtedajší austrálsky premiér John Howard, člen liberálnej strany, Bishopová povedala, že o tom musí rozhodnúť on sám. Zdôraznila však, že tieňový minister zahraničných vecí vtedajšej opozície, labourista Kevin Rudd, vyzýval vtedy vládu, aby Spojené štáty podporila. John Howard bol premiérom v rokoch 1996 až 2007, kedy ho vystriedal vo funkcii Rudd a zatiaľ na britskú správu nereagoval.

Generál vo výslužbe Peter Leahy, ktorý bol počas vojny v Iraku hlavným veliteľom austrálskej armády, vo štvrtok vo vysielaní televízie ABC povedal, že Chilcotova správa by mala poslúžiť ako sprievodca pre budúce účasti na podobných vojenských akciách.

Podľa neho by sa Austrália mala mať na pozore pred "slepým nasledovaním" medzinárodných partnerov. "Úprimne povedané, niektoré rozhodnutia, ktoré urobili USA, náš ... partner v strategickej aliancii, počas uplynulých 20 alebo 30 rokov, boli trocha nepoctivé," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Mexiku demonštrovali učitelia proti reformám vzdelávania
<< predchádzajúci článok
Raketa Sojuz s troma astronautmi úspešne odštartovala