Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

04. marca 2020

Austrália chce bojovať s lesnými požiarmi inovatívne, do vesmíru vyšle satelit



Austrálski vedci pracujú na satelite, ktorý krajine pomôže bojovať proti lesným požiarom. Zariadenie s veľkosťou kufríka bude obsahovať infračervené detektory upravené na pozorovanie dominantnej vegetácie - ...



Zdieľať
australia_wildfires_18961 897c327490eb4f7e827f3fc6098f7b75 676x451 4.3.2020 - Austrálski vedci pracujú na satelite, ktorý krajine pomôže bojovať proti lesným požiarom. Zariadenie s veľkosťou kufríka bude obsahovať infračervené detektory upravené na pozorovanie dominantnej vegetácie - najmä eukalyptov alebo kríkových porastov.

Oveľa detailnejšie informácie



Experti budú môcť vďaka zozbieraným dátam vykonať všetky potrebné kroky na elimináciu vzniku požiarov.

Austrália už používa satelity na monitorovanie potenciálneho požiaru. Patrí medzi ne aj európsky Sentinel-2, ktorý vďaka kamere kontroluje stav vegetácie.

Tím z Austrálskej národnej univerzity (ANU) v Canberre tvrdí, že nový satelit ponúkne oveľa detailnejšie informácie. Jadro systému tvoria senzory pôvodne vyvinuté pre astronómiu.

Satelit sa dostane do vesmíru až o pár rokov


"Budeme môcť pozorovať napríklad zmeny v množstve listov, obsahu lignínu či vody. Všetky tieto faktory súvisia s podmienkami, ktoré ovplyvňujú 'množstvo paliva' pre požiare," povedala členka tímu Marta Yebra.

Jej kolega Rob Sharp objasnil, že infračervené detektory pochádzajú z vývoja Giant Magellan Telescopu. Podľa vedcov z ANU potrvá ešte niekoľko rokov, kým satelit zostavia, otestujú a vyšlú do vesmíru. Už teraz však premýšľajú nad systémom viacerých zariadení, ktoré by poskytli ešte lepšie informácie.




Zdroj: Webnoviny.sk - Austrália chce bojovať s lesnými požiarmi inovatívne, do vesmíru vyšle satelit © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Facebook pritvrdzuje v boji proti dezinformáciám o koronavíruse, WHO poskytol reklamu zadarmo
<< predchádzajúci článok
Kam zmizlo takmer 900 obyvateľov mestečka?