Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. novembra 2018

Austrália a Nový Zéland si pripomenuli výročie konca 1. svetovej vojny



Opera House v austrálskom Sydney, archívna fotka.



Zdieľať
Opera House v austrálskom Sydney, archívna fotka. Foto: TASR/AP
Sydney 11. novembra (TASR) - V Austrálii a na Novom Zélande sa nedeľu konali prvé spomienkové podujatia pri príležitosti 100. výročia skončenia prvej svetovej vojny. Zhromaždili sa na nich veľké davy ľudí, aby vzdali poctu vyše 80.000 krajanom, ktorí zahynuli pri krviprelievaní na druhej strane sveta, píše agentúra AFP.


Austrálsky premiér Scott Morrison vo vystúpení hovoril o najvyššej obeti týchto vojakov, keď sa zmienil o scénach devastácie pri severofrancúzskej obci Fromelles, kde sa bojisko zaplnilo telami.

"Pre naše zajtrajšky dali oni svoje dnešky. V tichu budeme stáť pri tých, ktorí sa vrátili domov," povedal tisícom ľudí zhromaždených na národnej slávnosti v Canberre. Z viac než 400.000 mladých občanov Austrálie, ktorí narukovali do armády, slúžilo vyše 300.000 v zámorí a takmer 62.000 zomrelo v zákopoch.

Novozélandské spomienkové podujatia nasledovali po dvoch minútach ticha o 11.00 h miestneho času, hodine, v ktorej pred sto rokmi nadobudlo platnosť prímerie na západnom fronte.

Na nábreží vo Wellingtone vypálili salvu z diel, pokým v celej krajine sa rozozvučali zvony a pohotovostné zložky i lode spustili svoje sirény. Podľa slov premiérky Jacindy Ardernovej to pripomenulo "vlnu spontánnej radosti a nádeje, ktorá zachvátila Nový Zéland, keď prišli správy o prímerí".

V zámorí počas prvej svetovej vojny pôsobilo vyše 100.000 Novozélanďanov, čo bola v tom čase desatina populácie krajiny. O život prišlo 18.300 z nich. "Žiadna rodina, komunita na Novom Zélande nezostala nedotknutá následkami tejto vojny," povedala pre AFP riaditeľka programu osláv storočnice Sarah Daviesová.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



<< predchádzajúci článok
Pomníky po 1. svetovej vojne stavali na Slovensku aj karpatskí Nemci