Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2006

Atlantis dnes naposledy skontroluje svoj tepelný plášť



Astronauti z amerického raketoplánu Atlantis dnes naposledy preveria tepelný plášť vesmírneho plavidla predtým, než vo štvrtok pristanú na Zemi. Ich pristátie sa posunulo o deň potom, čo sa v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Astronauti z amerického raketoplánu Atlantis dnes naposledy preveria tepelný plášť vesmírneho plavidla predtým, než vo štvrtok pristanú na Zemi. Ich pristátie sa posunulo o deň potom, čo sa v blízkosti raketoplánu objavil záhadný letiaci objekt. NASA uviedla, že dôvodom pre posunutie pristátia bol jednak objekt, ktorý by mohol narušiť tepelný plášť raketoplánu a nepriaznivé počasie v Kennedyho vesmírnom centre na Floride. Wayne Hale, pozemný koordinátor celej misie, uviedol, že posádka dnes bude vstávať o 15:45 SELČ a použije kameru na robotickom ramene, aby skontrolovala spodnú časť raketoplánu. Takmer päťhodinová kontrola by mala s definitívnou platnosťou určiť, či na plášti chýbajú nejaké podstatné časti. "Nemyslíme si, že by bol nejaký problém, ale chceme si byť istí," povedal. Aby sa zaistila podrobná kontrola, plášť bude skúmať laser a kamera s veľmi veľkým rozlíšením. Ak by boli výsledky neuspokojivé, návrat Atlantisu na Zem by sa mohol posunúť ešte o niekoľko dní. "Máme možnosti na to, aby sme zostali na obežnej dráhe do soboty. Máme nástroje na to, aby sme skontrolovali, že je všetko bezpečné na návrat," uviedol Hale. NASA mimoriadne sprísnila kontroly raketoplánov potom, čo vo februári 2003 nevydržal tepelný plášť raketoplánu Columbia a pri tragédii zahynulo sedem astronautov. Atlantis je momentálne v poslednej fáze po úspešnej konštruktérskej misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Išlo o prvú prácu svojho druhu po takmer štyroch rokoch. Posádka Atlantisu skontrolovala tepelný plášť kamerou na robotickom ramene aj predtým, než sa minulý týždeň spojila s ISS. Rovnaká kontrola prebehla aj bezprostredne po ich odpojení. Raketoplán pri oboch testoch prehlásili za nepoškodený. Televízny kanál, ktorý vysiela NASA, priniesol obrázky, na ktorých je zachytený zatiaľ neidentifikovateľný objekt v nebezpečnej blízkosti raketoplánu. Snímky však boli natoľko neostré, že sa s určitosťou nedalo povedať, o aký objekt ide. Tento predmet je tmavý a obdĺžnikový, no jeho veľkosť sa určite nepodarilo, pretože nejestvuje mierka, ku ktorej by ho mohli experti prirovnať. "Je to tak trochu záhada," povedal Hale. NASA ma v prípade najhoršieho scenára dve možnosti - buď by posádka prípadné poškodenie opravila priamo na obežnej dráhe tam, kde je, alebo, čo by bolo horšie, sa musí vrátiť na stanicu ISS. Ak sa preukáže, že raketoplán nemá žiadne poškodenie, ale poveternostné podmienky mu neumožnia pristáť už vo štvrtok, NASA posunie pristátie o ďalších 24 hodín. Ak by však aj vtedy floridské počasie nedovoľovalo raketoplánu pristáť, mohol by sa o to pokúsiť na leteckej základni v Kalifornii.

Medzičasom na stanicu ISS dorazila nová posádka, keď sa ruská raketa Sojuz TMA 9 úspešne spojila so stanicou. Členovia 14. posádky - americký veliteľ Michael Lopez-Alegria a ruský letový inžinier Michail Tjurin prišli vystriedať členov posádky 13. Na ich ceste ich sprevádza aj Američanka iránskeho pôvodu Anuša Ansari, ktorá je prvou turistkou na stanici ISS. Lopez-Alegria a Tjurin vystriedajú rusko-americkú posádku - veliteľa Pavla Vinogradova a Jeffa Williamsa. Európsky astronaut Thomas Reiter na stanici zostane spolu so 14. posádkou. Vinogradov, Williams a Ansari sa vrátia na Zem 28. septembra.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O´Neal zakotví v Miami aj na poli realít
<< predchádzajúci článok
Bush obhajoval svoju blízkovýchodnú politiku