28. februára 2009

POPRAD 27. februára (WEBNOVINY) – Astronómovia na Lomnickom štíte budú mať nový koronograf. Jediný podobný prístroj na svete majú americkí astronómovia na Havajských ostrovoch, na opačnej starne Zeme. Peniaze na prístroj na meranie pohybu hmoty v slnečnej atmosfére získa Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) v Starej Lesnej zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Astronómovia spolu s Ústavom experimentálnej fyziky SAV a Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach boli úspešní s projektom Centrum kozmických výskumov: vplyvy kozmického počasia. Z celkového rozpočtu projektu vyše 1,294 mil. eur bude nový koronograf stáť približne 0,65 mil. eur, informoval SITA riaditeľ AsÚ SAV Ján Svoreň. Nový prístroj spolu s americkým koronografom na Havajských ostrovoch, umožní takmer nepretržité 24-hodinové sledovanie slnečnej koróny. Moderný koronograf by mali slovenskí astronómovia dostať najneskôr do konca roku 2010.
Okrem koronografu získajú v rámci projektu Centrum kozmických výskumov: vplyvy kozmického počasia nové prístrojové vybavenie aj pracoviská Ústavu experimentálnej fyziky SAV a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. V rámci projektu budú odborníci skúmať vplyv Slnka na Zem a jej okolie, interakciu pevnej zložky medziplanetárnej hmoty so zemskou atmosférou, dopad energetických nabitých častíc a neutrónov na povrch Zeme. Vedci z Ústavu experimentálnej fyziky SAV si zdokonalia experimentálne zariadenia pre družicové projekty. Peniaze zo štrukturálnych fondov využijú aj na skvalitnenie počítačového vybavenia a výučbu a popularizáciu v tejto oblasti.
Najvýznamnejšou astronomickou udalosťou tohto roku bude úplné zatmenie Slnka, ktoré sa uskutoční 22. júla. Výnimočné bude svojou dĺžkou. Mesiac zakryje Slnko až na šesť minút a 44 sekúnd. Počas zatmenia Slnka môžu slnečnú korónu pozorovať aj bežní smrteľníci. Ak by ho chceli vidieť aj Slováci, musia vycestovať do Číny alebo Japonska, keďže z nášho územia toto zatmenie nebude pozorovateľné.
SITA