Prvý "Deň otvorených dverí" v tomto roku zorganizoval Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied na svojich pracoviskách na Lomnickom štíte a Skalnatom plese.
"Otvorené dvere" Astronomického ústavu ...
POPRAD 24. mája (WEBNOVINY) - Prvý "Deň otvorených dverí" v tomto roku zorganizoval Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied na svojich pracoviskách na Lomnickom štíte a Skalnatom plese.
"Otvorené dvere" Astronomického ústavu SAV na Lomnickom štíte využilo približne 100 návštevníkov. "Väčšina ľudí sa nás pýtala na počasie. Už sme si na to zvykli," povedal pre SITA astronóm Vladimír Kollár z pracoviska na Lomnickom štíte. Aj keď si mnohí návštevníci zamieňajú astronómov s meteorológmi, pracovníci observatória na Lomnickom štíte im ochotne povedali aké bude počasie, ale nezabudli im priblížiť aj poslanie observatória na Lomnickom štíte.
Astronómovia na Lomnickom štíte ako jedni z mála na svete pozorujú počas celého roka slnečnú korónu. Návštevníci mali možnosť zblízka si pozrieť aj špeciálny prístroj - koronograf, určený na pozorovanie slnečnej koróny. Vysokohorské observatórium na Lomnickom štíte sa nachádza v nadmorskej výške takmer 2634 m. Návštevníci observatória na Lomnickom štíte, ktorí tam boli v čase medzi 12:30 a 13:00, boli svedkami prvého telemostu medzi observatóriom na Lomnickom štíte a Astronomickým ústavom Akadémie vied Českej republiky v Ondřejove. Slovenskí astronómovia úspešne zvládli aj diaľkové ovládanie dvojmetrového ďalekohľadu v Ondřejove.
Návštevnosť Lomnického štítu je limitovaná kapacitou visutej lanovky, ktorá je len 50 osôb za hodinu. Astronomický ústav bude v podobných podujatiach pre verejnosť pokračovať. Najbližší "Deň otvorených dverí" sa na observatóriách na Lomnickom štíte a Skalnatom plese uskutoční už 7. júna. Ďalšie budú 21. júna, 5. júla, 16. augusta a 13.
SITA