Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. apríla 2019

Assange je na ekvádorskej ambasáde špehovaný, tvrdí WikiLeaks



Na archívnej snímke zakladateľ webovej stránky Wikileaks Julian Assange.



Zdieľať
Na archívnej snímke zakladateľ webovej stránky Wikileaks Julian Assange. Foto: TASR/AP
Londýn 10. apríla (TASR) - Zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange je objektom dômyselnej špionážnej operácie na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, kde sa ukrýva od roku 2012. Vyhlásila to v stredu zmienená organizácia, ktorú citovala agentúra Reuters.


"WikiLeaks odhalila rozsiahlu špionážnu činnosť namierenú proti Julianovi Assangeovi v priestoroch ekvádorskej ambasády," uviedla Kristinn Hrafnssonová, šéfredaktorka WikiLeaks s tým, že "vysťahovanie" Assangea z veľvyslanectva sa môže udiať kedykoľvek. Hrafnssonová dôkazy svojich tvrdení bezprostredne neposkytla.

Assangeove vzťahy s jeho hostiteľmi sa zhoršili po tom, ako ho Ekvádor obvinil z úniku informácií o súkromnom živote ekvádorského prezidenta Lenína Morena, ktorý vyhlásil, že Assange porušil podmienky svojho azylu.

Assange sa uchýlil na veľvyslanectvo so zámerom predísť vydaniu do Švédska, kde ho tamojšie úrady chceli vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Tento prípad bol neskôr stiahnutý, avšak zakladateľ WikiLeaks sa obáva, že by mohlo dôjsť k extradícii jeho osoby na stíhanie do USA.

Organizácia WikiLeaks rozhnevala Washington zverejnením tisícok tajných amerických diplomatických správ, ktoré obsahovali vysoko kritické hodnotenia svetových lídrov.

Assange sa dostal do povedomia širokej verejnosti v roku 2010, keď WikiLeaks zverejnila utajované video americkej armády, ktoré zachytáva útok amerických vrtuľníkov Apache v irackom Bagdade. Pri tomto útoku z roku 2007 zahynulo približne desať ľudí vrátane dvoch členov novinárskeho štábu Reuters.

V tom istom roku WikiLeaks zverejnila vyše 90.000 tajných dokumentov podrobne opisujúcich vojenské ťaženie pod velením USA v Afganistane. Nasledovalo zverejnenie takmer 400.000 interných správ americkej armády o operáciách v Iraku a tri milióny tajných správ z amerických ambasád siahajúcich do roku 1973.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Africký mor ošípaných v Číne zdražuje bravčovinu na celom svete
<< predchádzajúci článok
Prezident pdpísal novelu na uvoľnenie frekvenčného pásma 694 – 790 MHz