Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. februára 2013

Asociácia nemocníc otvorila s odborármi tému platov



Téma navyšovania platov zamestnancov v malých a stredných nemocniciach sa opäť stáva aktuálnou. Po tom, čo Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nechcela uznať rozhodnutie, podľa ...



Zdieľať
nemocnica BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Téma navyšovania platov zamestnancov v malých a stredných nemocniciach sa opäť stáva aktuálnou.


Po tom, čo Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nechcela uznať rozhodnutie, podľa ktorého mali jej členské nemocnice navýšiť mzdy pracovníkom od októbra 2012 o 2,5 % a následne o rovnaké percento aj od januára tohto roka, je na svete nový variant, ktorý obsahuje úpravu miezd.

Podľa prezidenta ANS Mariána Petka je výsledkom vzájomného kompromisu asociácie a Slovenské odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ).

Ani jedna zo strán zatiaľ návrh bližšie nekonkretizovala, chcú si počkať na konečnú dohodu. Podľa Petka však ide o kompromis, na základe ktorého si zamestnanci mierne prilepšia, na strane druhej nepoškodí nemocnice. Jeho znenie by mali vo štvrtok dostať všetky zdravotnícke zariadenia združené v ANS. Po tom, čo vyčíslia dopad návrhu na svoju nemocnicu, sa asociácia odborárom definitívne vyjadrí, či je schopná takéto navýšenie realizovať.

Podľa Petka, ak väčšina členov bude s variantom súhlasiť, podpíšu dodatok k vyššej kolektívnej zmluve, ktorý by bol platný od dohodnutého dátumu do konca marca 2014. "Po odsúhlasení by mohlo prísť k podpisu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS), ale po skúsenostiach s naťahovaním času zo strany ANS neočakávam, že v deviatom týždni príde k podpisovaniu KZVS,“ uviedol predseda SOZ Anton Szalay.

Petko z pozície riaditeľa jednej z nemocníc ANS si vie predstaviť, že by navrhovaný variant podporil v prípade, že bude v poriadku po právnej stránke. Sporným bodom podľa neho by mohol byť akurát termín navýšenia platov, ktoré SOZ požaduje s účinnosťou od prvého januára tohto roka. Prezident ANS však upozorňuje, že retroaktivita nie je možná, čo im potvrdili aj skúsenosti z minulosti. "Keby to bolo od prvého marca, v našej nemocnici si to viem predstaviť,“ povedal Petko.

V prípade dohody by sa úprava platov dotkla všetkých zamestnancov v nemocniciach združených v ANS s výnimkou tých, ktorým sa mzdy v tomto roku už upravovali a rovnako tak i tých, ktorým sa vlani zvýšili tarifné platy o viac ako sedem percent. "Keďže je to zatiaľ len pracovný materiál, neviem s určitosťou potvrdiť, či k podpisu príde. Viac môžem uviesť po obdržaní stanoviska ANS,“ skonštatoval Szalay.

Tlak na zvyšovanie platov zamestnancov ako i ďalšie opatrenia, ktoré majú dopad na rozpočty nemocníc, prinútili ANS otvoriť rokovania so zdravotnými poisťovňami o úprave zmluvných podmienok s účinnosťou od 1. apríla tohto roka. Úvodné stretnutia už má asociácia za sebou so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a s Dôverou. Od oboch poisťovní žiadala ANS navýšenie platieb pri hospitalizáciách. "Odpoveď z Dôvery je, že zatiaľ naše požiadavky skúmajú, zatiaľ nám ponúkli maximum na úrovni prvého kvartálu 2013, že viacej zdrojov nemajú, ale tá téma nie je zatiaľ ukončená,“ uviedol Petko.

Vo VšZP mali stredným a malým nemocniciam ponúknuť o čosi lepšie podmienky, ako to bolo doposiaľ. Podľa Petka im plánuje štátna poisťovňa zvýšiť ceny za ukončené hospitalizácie na operačných odboroch v prípade, keď je pacient operovaný. Sľúbiť im mala aj viac peňazí pri krátkodobých operačných hospitalizáciách. Definitívne by sa s oboma zdravotnými poisťovňami mala ANS dohodnúť do polovice marca.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Daňové úrady nezatvoria načas, predĺžia úradné hodiny
<< predchádzajúci článok
Belgičania protestujú proti úsporným opatreniam vlády