Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

27. januára 2025

Asistent AI čínskeho startupu DeepSeek v USA predstihol ChatGPT a spôsobil výrazný pokles ceny akcií amerických technologických spoločností


Tagy: DeepSeek

Spochybňuje to americké prvenstvo vo vývoji AI a vyvoláva otázky o účinnosti obmedzení zameraných na pokročilé čipy.



Zdieľať
Asistent AI čínskeho startupu DeepSeek v USA predstihol ChatGPT a spôsobil výrazný pokles ceny akcií amerických technologických spoločností

Podľa firmy Sensor Tower aplikácia AI poháňaná modelom DeepSeek-V3 sa od spustenia 10. januára stala veľmi populárnou.

Modely AI od ChatGPT po DeepSeek potrebujú na tréning pokročilé čipy. Vláda exprezidenta Joea Bidena od roku 2021 rozšírila rozsah zákazov, ktoré majú zabrániť ich vývozu do Číny a používaniu na trénovanie modelov AI čínskymi firmami.

Viac informácií:

Výskumníci z DeepSeek v decembri uviedli, že DeepSeek-V3 používal na tréning čipy H800 od Nvidie a firma za ne minula menej ako šesť miliónov dolárov.

Čip H800 je upravená verzia čipu Nvidia H100. Bol špeciálne vytvorený pre čínsky trh, aby spĺňal americké exportné obmedzenia na pokročilé čipy do Číny.

H100 je jedným z najvýkonnejších grafických procesorov na trhu. Je tiež veľmi drahý, môže stáť až desaťtisíce dolárov.

Viac o firme DeepSeek:

O startupe DeepSeek sa toho vie len málo. Bol založený v roku 2023, keď vyhľadávací gigant Baidu vydal v Číne prvý veľký jazykový model AI.

Odvtedy predstavili desiatky čínskych technologických firiem vlastné veľké a malé modely AI. DeepSeek je prvou, ktorú americký technologický priemysel chváli za to, že sa vyrovná špičkovým americkým modelom alebo ich dokonca predbieha

Americké akcie sa oslabujú, výrazný pokles zažívajú technologické tituly podobne ako v Európe. Pod tlak sa dostali pre obavy z čínskej konkurencie v oblasti umelej inteligencie.

  • Index Dow Jones krátko po 16.00 h strácal 0,3 %, index S&P 500 vykazoval pokles o 1,7 %.
  • Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, si odpisoval 2,8 %.
  • Výrazne sa oslabovali akcie Nvidie (o 17 %) a ďalších technologických podnikov, ktorým sa v poslednom období darilo vďaka prudkému rastu záujmu o AI.

Čo zráža akcie:

Za dnešným poklesom stojí spustenie nového AI modelu od čínskeho startupu DeepSeek, ktorý tvrdí, že používa čipy s nižším nárokom na energiu aj menej dát.

Pod tlak sa dostali aj akcie energetických podnikov. Tie v poslednom období ťažili z vyhliadok na vysoký dopyt po energii zo strany dátových centier, ktoré sú potrebné na rozvoj umelej inteligencie.

Technologické akcie dnes výrazne strácali aj v Európe

Nový model umelej inteligencie DeepSeeku s názvom R1 totiž dosiahol podobné výsledky ako oveľa drahší a známejší četbot ChatGPT. Cez víkend ho dokonca čínsky asistent umelej inteligencie predbehol v počte stiahnutí a dostal sa na vrchol rebríčka v obchode Appstore od Applu.

Tieto udalosti spôsobili pád akcií technologických firiem v indexe Nasdaq, ukazuje Graf dňa. Akcie lídra v odvetví čipov Nvidia klesli o 18:00 stredoeurópskeho času o zhruba 18 percent, čo znížilo hodnotu firmy o vyše 600 miliárd dolárov. Jej zakladateľ Jenseng Huang prišiel o vyše 13 miliárd dolárov.

„DeepSeek nielen spochybnil vysoké valuácie západných gigantov, ale dokázal aj, že dominancia USA v oblasti umelej inteligencie nie je samozrejmosťou,“ povedal analytik finančných trhov spoločnosti XTB Brokers Marek Nemky.

Technologický index Nasdaq klesol tesne po začiatku obchodovania o 3,5 percenta. Index S&P klesol o dve percentá. Klesli aj akcie európskeho výrobcu čipov ASML o 7,5 percenta. Akcie stúpli iba jedinej firme z veľkej IT sedmičky – Applu, aj to len o percento. Paradoxne možno práve preto, že v oblasti umelej inteligencie sa angažuje menej.

Agentúra Bloomberg odhaduje, že európske aj americké IT spoločnosti môžu dohromady stratiť až jeden bilión dolárov.

Spolu s IT firmami klesli akcie aj energetickým spoločnostiam. Dokonca viac ako samotnej Nvidii. Napríklad akcie Vistra Corp. či GE Vernova klesli o zhruba 20 percent.

Investorov znepokojilo, že pokrok firmy DeepSeek s pomocou menej pokročilých čipov by mohol znížiť dopyt po energii. Mnohé energofirmy kalkulovali s tým, že modely vyžadujúce supervýkonné procesory budú potrebovať oveľa viac energie. DeepSeek navyše tvrdí, že jej aplikácie používajú čipy, ktoré stoja iba zlomok ceny oproti tým, ktoré využíva konkurencia.

Známy americký podnikateľ a investor Marc Andreessen na sociálnej sieti X napísal, že model R1 od DeepSeek „je jedným z najúžasnejších a najpôsobivejších objavov, aké som kedy videl – a ako open source je to obrovský dar svetu“.

Dokonca ho prirovnal k vypusteniu sovietskej družice Sputnik v roku 1957, keď východný blok zaskočil Západ svojou technologickou vyspelosťou a začali sa vesmírne preteky.

Veľký prepad technologických akcií prichádza navyše v týždni, keď veľkí hráči ako Apple či Microsoft zverejnia svoje kvartálne finančné výsledky.

O spoločnosti DeepSeek sa toho vie málo. Založil ju zhruba pred rokom šéf hedžového fondu High-Flyer Lian Wenfeng.

Okrem toho, že výroba čipov je kľúčová pre celé IT odvetvie, je zásadná aj z hľadiska národnej bezpečnosti. Vláda exprezidenta Joe Bidena sprísňovala vývoz amerických čipov do Číny a viaceré vyspelé krajiny plánujú do ich výroby a vývoja investovať miliardy. V čase pandémie covidu-19 sa ukázalo aj to, ako veľmi závisí priemysel od ich stabilných dodávok.

.

.


Tagy: DeepSeek
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Päťsto najbohatších ľudí prišlo pre najnovší prepad na akciových trhoch dohromady o 108 miliárd dolárov (28. 1. 2025)



nasledujúci článok >>
Historicky prvá Cena Milana Lasicu na filmovom festivale ART FILM bude tento rok udelená Ivanovi Mistríkovi
<< predchádzajúci článok
Pred 220 rokmi sa narodil Ján Still, ktorý ako prvý zdolal Gerlach