Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. mája 2010

Ashtonová chce nadviazať priame rozhovory s Iránom



Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová má záujem nadviazať priame rozhovory s Iránom týkajúce sa sporného jadrového programu krajiny ...



Zdieľať
ashtonova Foto: SITA/AP


BRUSEL 11. mája (WEBNOVINY) - Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová má záujem nadviazať priame rozhovory s Iránom týkajúce sa sporného jadrového programu krajiny a vyhliadky na uskutočnenie sú sľubné. Tlačovú agentúru AFP o tom v pondelok informovali nemenované oficiálne zdroje. Ashtonová sa v pondelok v Bruseli stretla s tureckým ministrom zahraničných vecí Ahmetom Davutoglom, ktorý jej navrhol rokovania s tajomníkom iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Saídom Džalílím. Šéfka európskej diplomacie by pritom mala zastupovať skupinu šiestich krajín, ktoré predtým vyjednávala s Iránom. Takzvanú P5+1 tvorí päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Británia, Čína, Francúzsko, Rusko, Spojené štáty) a Nemecko.

Podľa nemenovaného hovorcu Ashtonová požiadala Ankaru, aby kontaktovala iránske úrady a pokúsila sa sprostredkovať rozhovory. Ako vyhlásila počas pondelňajšieho stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli, na rozhovory s iránskymi lídrami je pripravená, musia sa však týkať výhradne jadrového sporu. Davutoglu na neskoršej tlačovej konferencii povedal, že túto otázku telefonicky konzultoval s iránskym ministrom zahraničných vecí Manúčehrom Mottakím. Vyjadril pritom nádej, že rozhovory sa začnú už v najbližších dňoch. Turecké médiá minulý piatok informovali, že Mottakí privítal myšlienku oživenia jadrových rokovaní so svetovými veľmocami.

"Sme naďalej veľmi znepokojení iránskym jadrovým programom a stavom ľudských práv v tejto krajine," povedala Ashtonová pred novinármi. Únia podľa nej podporuje konanie Bezpečnostnej rady OSN proti Iránu, ktorého výsledkom majú byť zatiaľ nešpecifikované sankcie. Turecko a Brazília ako nestáli členovia rady s takýmto krokom nesúhlasia a v poslednom období vyvíjajú zvýšené úsilie o diplomatické vyriešenie sporu.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za zadržanými Američanmi pustia ich matky
<< predchádzajúci článok
Vo voľbách na Filipínach vedie Aquino