Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2012

Arménsko je pripravené na vojnu s Azerbajdžanom



Arménsky prezident Serž Sargsjan uviedol vo svojom nedeľňajšom stanovisku, že jeho krajina je pripravená na vojnu s Azerbajdžanom.. "Nechceme vojnu, ale ak budeme musieť, budeme ...



Zdieľať
armensko sargsjan JEREVAN 3. septembra (WEBNOVINY) - Arménsky prezident Serž Sargsjan uviedol vo svojom nedeľňajšom stanovisku, že jeho krajina je pripravená na vojnu s Azerbajdžanom..


"Nechceme vojnu, ale ak budeme musieť, budeme bojovať a vyhráme. Nebojíme sa vrahov, ani ak ich ochraňuje hlava štátu," povedal arménsky prezident po omilostení azerbajdžanského dôstojníka, ktorý v Budapešti sekerou zabil arménskeho vojaka.

Azerbajdžanec Ramil Safarov v roku 2004 zavraždil sekerou Arména Gurgena Margarjana počas spoločnej účasti na jazykovom kurze Severoatlantickej aliancie v Budapešti. Jeho právnici na súde tvrdili, že Safarov bol traumatizovaný, pretože niekoľko jeho príbuzných zomrelo vo vojne s Arménskom a že Margarjan urážal jeho krajinu.

Maďarský súd v roku 2006 odsúdil Safarova na doživotie, 31. augusta ho však Maďari vyhostili do Azerbajdžanu, kde dostal milosť, prijali ho späť do armády a povýšili na hodnosť majora. Arménsky prezident Serž Sargsjan vzápätí oznámil, že jeho krajina prerušuje diplomatické vzťahy s Maďarskom. Arméni obviňujú Maďarov z tajnej dohody s Azerbajdžanom v záujme získania prístupu k jeho k rope a plynu.

Maďarsko však považuje omilostenie vraha takisto za neprijateľné. Maďarské orgány umožnili Safarovovi odpykať si zvyšok trestu vo vlasti na žiadosť jeho obhajcu. Azerbajdžanské úrady maďarskú stranu ubezpečili, že odsúdený si doživotné väzenie odsedí. Napriek tomu mu prezident okamžite udelil milosť.

Vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom sú poznačené dlhoročným konfliktom, ktorého predmetom je separatistická oblasť Náhorný Karabach. Územie oficiálne patrí Azerbajdžanu, ale väčšina obyvateľstva je arménskej národnosti a neuznáva vládu v Baku. Krvavú vojnu v rokoch 1992 až 1994 ukončilo prímerie, podpis mierovej zmluvy je však v nedohľadne, keďže Azerbajdžan sa nároku na Karabach odmieta vzdať.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri útoku v Jemene zahynuli civilisti namiesto militantov
<< predchádzajúci článok
Žena skončila počas 26 hodín štyrikrát s putami na rukách