Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. februára 2012

Argentína v piatok podá oficiálnu sťažnosť na Britániu



Argentína sa s oficiálnou sťažnosťou na Britániu pre dianie na Falklandských ostrovoch obráti na OSN v piatok, potvrdilo vo štvrtok argentínske ministerstvo zahraničných vecí. ...



Zdieľať
falklandy BUENOS AIRES 10. februára (WEBNOVINY) - Argentína sa s oficiálnou sťažnosťou na Britániu pre dianie na Falklandských ostrovoch obráti na OSN v piatok, potvrdilo vo štvrtok argentínske ministerstvo zahraničných vecí.


Správa o aktivitách Britov na sporných ostrovoch obsahuje poukázanie na 40 porušení rezolúcií OSN zameraných na vyriešenie desiatky rokov trvajúceho sporu. Šéf argentínskej diplomacie Hector Timerman sťažnosť odovzdá veľvyslancovi Toga pri OSN, ktorý aktuálne predsedá Bezpečnostnej rade OSN ako jej výkonnému orgánu.

Jedným z jej piatich stálych členov však je aj Británia, ktorá tak môže akúkoľvek rezolúciu vetovať. Timerman sa chce stretnúť aj so samotným generálnym tajomníkom Panom Ki-munom.

Argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová zámer obrátiť sa na OSN oznámila ešte v utorok. Postup Buenos Aires odôvodnila aktuálnymi manévrami Veľkej Británie, ktoré označila za "militarizáciu" dlhé desaťročia trvajúceho konfliktu medzi oboma krajinami. Tie si o niekoľko týždňov pripomenú 30. výročie vypuknutia vojny o toto sporné územie. Argentínčania obviňujú Britov z provokácií v podobe vysielanie vojnových lodí na Falklandy, kde od minulého týždňa slúži ako pilot vrtuľníka aj princ William.

Falklandské ostrovy s približne 3000 obyvateľmi ležia v Atlantickom oceáne 450 kilometrov od argentínskeho pobrežia. Do roku 1811 boli pod španielskou správou a následne ich obsadila Argentína. V roku 1833 ich okupovali Briti.

To však Argentína nikdy neuznala a 2. apríla 1982 ostrovy vojensky obsadila. Po krátkej vojne ešte v tom istom roku britská armáda vyhnala Argentínčanov z ostrovov. Narušené vzťahy medzi Londýnom a Buenos Aires sa úplne normalizovali až v roku 1990, no Argentínčania sa nároku na Falklandy nikdy nevzdali.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dohoda gréckych lídrov podporila ceny ropy, zlato zlacnelo
<< predchádzajúci článok
Do ulíc proti Gorile sa chystajú aj extrémisti