Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. septembra 2013

Archeológovia kopú na mieste budúceho futbalového komplexu



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič
Trnava 2. septembra (TASR) - Súčasťou výstavby nového futbalového komplexu City Arena v Trnave je zákonný záchranný archeologický výskum. Na mieste bývalého areálu štadióna Antona Malatinského a susediaceho parkoviska pri amfiteátri ho už piaty mesiac vykonáva tím spoločnosti Archaeoservices, a. s. pod vedením hlavného archeológa Marcusa Comottiho. V zemi hľadajú stopy po obyvateľoch mesta dávnych storočí, čo zaslúžene púta pozornosť dnešných Trnavčanov.


Archeológovia majú podľa Comottiho značný náskok pred stavebnými strojmi, ktoré sa do zeme zahryznú potom, ako oni zdokumentujú všetky svoje nálezy. Lokalita nie je na ne veľmi bohatá, nálezy sú z obdobia 15. storočia až polovice 19. storočia. Ale prekvapenie pripravila. "Našli sme niekoľko desiatok zásobnicových jám. Tie sú pre Trnavu dosť typické, mňa zarazilo, že sme ich našli my. Kopali sme totiž v lokalite, ktorá už bola za hradbami stredovekého mesta. Vyvstáva otázka, prečo ich mali Trnavčania takto umiestnené, veď v prípade ohrozenia boli odrezaní od svojich zásob potravín. S týmto som sa ešte nestretol," povedal Marcus Comotti.

V časti, ktorá pôvodne patrila do areálu štadióna sú nálezy staršie. "Okrem zásobníc sme odhalili aj pozostatky polozemnice, chatrče z asi 15. či 16. storočia aj so zázemím," dodal archeológ Kamil Švaňa. Na parkovisku sú nálezy mladšieho datovania. Podľa Comottiho sa v lokalite očakávali nálezy aj z doby bronzovej, pretože len niekoľko desiatok metrov v amfiteátri sa vyskytli pred časom takého objavy. "Žiaľ, plocha terajšieho parkoviska slúžila na ťažbu hliny pre výrobu tehál. My sme vykopali pivnice domov, ktoré postavili po tom, ako bola hlina vyťažená a do hlbokej jamy postupne navážali odpad. Domy stáli na ňom, posledné asanovali v druhej polovici 20. storočia. To si ešte mnohí Trnavčania pamätajú," povedal Comotti. Predmety, ktoré zem skrývala, sa podľa jeho slov práve pre tento čulý stavebný ruch zväčša už nenachádzali na svojom pôvodnom mieste a nemajú tak dostatočnú výpovednú hodnotu. Švaňa dodal, že išlo o keramiku, zvieracie kosti, značkované tehly, zriedkavo kovové predmety.

Archeológovia už prekopali zhruba 60 percent plochy budúceho komplexu City Arena. V nasledujúcich týždňoch sa presunú späť k futbalovému ihrisku, budú kopať pod hradbami. Rez v dĺžke 300 metrov naznačuje, že by mohlo prísť k zaujímavým odhaleniam. Potvrdilo sa, že pod hradbami sa nachádzal močiar. "Na záchranný výskum máme dostatok času. Vďaka prístupu investora sme v predstihu a tak na nás obrazne "nečakajú bagre", kým skončíme. Toto je na Slovensku dosť ojedinelý prístup," zhodnotil Comotti.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najväčšie uplatnenie na trhu práce majú vysokoškolsky vzdelaní ľudia
<< predchádzajúci článok
Za vraždu holandského odbojára budú súdiť 92-ročného bývalého člena SS